Ukrzyżowany w majestacie prawa. Osoba i proces Jezusa z Galilei

Standrechtlich gekreuzigt. Person und Prozeẞ des Jesus aus Galiläa
838573239X
Jezus, Jezus historyczny
religia

Weddig Fricke, prawnik i badacz Biblii w prezentowanej publikacji zajmuje się osobą i procesem Jezusa Chrystusa. W pierwszej części książki (OSOBA) przedstawia on w oparciu o bogatą literaturę przedmiotu osobę Jezusa. Katolicy znający tę postać z wybiórczych kazań i lekcji religii będą pod wrażeniem dorobku nauki w badaniach nad tą postacią. Fricke przedstawia tu hipotezy związane z Jezusem jakie snują badacze na podstawie skąpych i często sprzecznych materiałów źródłowych.
Druga część publikacji Frickego (MERITUM) odnosi się do samego procesu Jezusa. Zapoznać się tu możemy ze szczegółową analizą zapisów ewangelii oraz materiałów pośrednich dotyczących tematu prawa Judejskiego i Rzymskiego tych czasów. Autor ponadto ze szczególną starannością przedstawia osoby dramatu takie jak Piłat, postać niewątpliwie historyczną, o której mamy znacznie bardziej wiarygodnie przekazy niż o samym Jezusie.
Książka ta polecana jest wszystkim badaczom korzeni chrześcijaństwa, jednak dla ludzi wierzących może być sporym zagrożeniem, gdyż burzy ona ustalony na przestrzeni wieków spójny obraz Jezusa Chrystusa.

Andrzej | 2015-04-10

Kto nie boi się samodzielnie dociekać oraz ma odwagę zmierzyć się z dociekaniami innych ludzi - niech przeczyta !

SPIS TREŚCI [ s. 5-6 ]

Wstęp do wydania polskiego [Prof. dr teol. Uta Ranke-Heinemann] 7

Przedmowa 9

Wprowadzenie 13

CZĘŚĆ PIERWSZA – OSOBA 19

1. Źródła historyczne i ich wartość 21
Autorzy i kanon 21 * Głośmy Dobrą Nowinę 27 * Nurty i przemiany w pierwotnym chrześcijaństwie 29

2. Jezus biblijny 35
Przegląd czterech ewangelii 35 * Opowiada apostoł Paweł 44 * Świadkowie i teorie zmartwychwstania 53

3. Kwestia historyczności Jezusa 57
Milczenie kronikarzy 57 * Badania historyczne nad Jezusem 68 * Uprawniony dowód poszlakowy 70

4. Jak, kiedy i gdzie urodzony 78
Zrodzony z dziewicy? 78 * Dzień i rok narodzin 82 * Gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz 83 * Rzeź niewiniątek za króla Heroda 85 * Gwiazda betlejemska 86 * Miejsce urodzenia 87 * Nazarejczycy i proroctwo 92

5. Przodkowie i rodzina 95
Drzewa genealogiczne w...