Fragmenty mojego życia

Tłumaczenie: Irma Zaleska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Catherine-de-Hueck-Doherty". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Karmelitów Bosych
Fragments of my life
978-83-7604-187-2
religia, biografia, kobieta
Katelyn

Pasjonująca duchowa autobiografia autorki Pustyni – światowego bestselleru, za który otrzymała prestiżową nagrodę przyznawaną przez Akademię Francuską. Wydarzenia jej życia mogłyby zapełnić kilka życiorysów. Osoba, wobec której nie sposób przejść obojętnie, świadek i przykład, jak w trudnych czasach żyć głęboką wiarą w realiach codzienności jako żona, matka, spełniona kobieta z sercem pełnym humoru, miłości, cierpienia i radości.

„Patrząc wprost w oczy człowieka, który był najbardziej odpowiedzialny za to, jak nas traktowano, Boris odpowiedział:
Nie pamiętam. Myślę, że był to największy akt przebaczenia, jaki w życiu widziałam”.
To jest klucz do zrozumienia tego, o czym pisze Catherine w swojej autobiografii. To wszechogarniająca miłość jest celem
i źródłem jej powstania. Jeśli jest się zakochanym w Bogu, musi się równocześnie być zakochanym w ludziach –
mówi autorka. Każda karta tej książki jest przesiąknięta miłością, która będąc odpowiedzią na miłość Boga, promieniuje
w stronę ludzi.
Może światło tej miłości ogrzeje i nasze serca?

źródło opisu: http://www.wkb-krakow.pl/1012/Fragmenty-mojego-zycia.html

źródło okładki: http://www.wkb-krakow.pl

| 2014-04-11
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Catherine Doherty zalicza się do kobiet, które z nitek życia, czasem słabych, poplątanych czy pozrywanych potrafiły stworzyć niezapomniane arcydzieło, które powinniśmy kontemplować chcąc uczyć się godnego, ciekawego życia i miłości do drugiego człowieka. Catherine Doherty nieprzerwanie wpatrzona w ikonę jedynego ideału człowieczeństwa - Jezusa - sama stała się ikoną miłości miłosiernej. Była aktywną uczestniczką I wojny światowej, a następnie ofiarą, jako burżujka z tytułem baronowej, rewolucji bolszewickiej, która skazała ją i męża na karę śmierci głodowej. Była także pionierką świeckiego apostolatu w Kanadzie do której wyemigrowała po rewolucji w Rosji. Założycielką między innymi domu dla ubogich murzynów w slamsach Harlemu. Niestrudzoną bojowniczką o prawa do godnego życia dla "czarnych". Chrześcijanką, która bezkompromisowo wyznawała i głosiła Ewangelię za co ją opluwano, szykanowano czy nawet bito. Korespondentką podczas II wojny światowej w czasie której odwiedziła Paryż,...

Skene | 2013-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2013

Od razu zastrzegam - 9 gwiazdek to połączenie oceny wartości literackiej oraz osobowości autorki, to drugie "zmusza" do tak wysokiej oceny.
Catherine Doherty opowiada fragmenty swojego życia, swojego bezkompromisowego życia. To osoba, która uznała, że chce wcielać w życie Ewangelię, pomagając ubogim poprzez mieszkanie między nimi. Mnie urzekło jej spojrzenie na świat, odrzucające stereotypy i zmuszjące do pytania: dlaczego? - jeśli tylko coś wydaje jej się podejrzane, jak chociażby zachowanie białych Amerykanów wobec Murzynów w latach 40. Nie poddaje się konformizmowi, nawet jeśli musi go zwalczać u osób duchownych (np. zmuszając ich do przyjmowania do ich szkół czarnoskórych uczniów). Obrywa za to różnorako - nie tylko pomidorami, raz nawet kapustą, o zerwaniu odzieży i pobiciu nie wspomnę.
Być może ten opis sugeruje, że jej opowieść to nudna moralizatorska historia. Nic bardziej mylnego. Jej styl jest przyjemnie gawędziarski i nie raz zdarza się, że trudno powstrzymać śmiech, jak...

Krzysztof | 2015-05-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014