Obyczaje seksualne starożytnych Greków

Tłumaczenie: Bożena Wierzbicka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka historii tradycji i obyczajowości". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Uraeus
Ehe, Hetärentum und Knabenliebe im antiken Griechenland
83-85732-64-0

Erotyczne elementy greckiej sztuki są powszechnie znane od kilkudziesięciu lat. Nagość postaci, wyrafinowane w ukazywaniu ludzkiego ciała, nieskrępowane przedstawianie tematów związanych z płcią- wszystko to sprawia wrażenie, iż seksualność zajmowała poczesne miejsce w życiu starożytnych Greków i traktowana była przez nich w sposób naturalny i swobodny. A jak było naprawdę?

źródło opisu: Uraeus 1998

źródło okładki: Uraeus 1998

Antoni Leśniak | 2013-01-28
Przeczytana: 24 stycznia 2013

Jest to bardzo wnikliwa i świetnie udokumentowana pozycja, której celem jest w miarę jak najwszechstronniejsze opisanie niezwykle intymnej sfery życia człowieka, jaką jest jego seksualność. I w dodatku dotyczy czasów odległych i ludzi, na których wzoruje sie nasza cywilizacja w kwestiach fundamentalnych, jakimi są zasady moralne i porządek prawny. Nie jest to jednak książka demaskatorska czy sensacyjna, bo temat delikatny. To autentycznie głębokie studium ubogacone cennymi zdjęciami, które próbuje pokazać tło ówczesnej mentalności i korzenie obyczajowości tamtych czasów i wskazać wszystkie czynniki, które wpływały na takie a nie inne podejście i widzenie spraw, których konsekwencją było wypracowanie obowiązujących do dzisiaj norm, zachowań i postaw. Na szczególne uwzględnienie zasługuje analiza roli kobiety w społeczeństwie greckim (jej obecność w życiu rodzinnym ale i w polityce), pokazanie wpływu heter na codzienne funkcjonowanie świata mężczyzn oraz ciekawy obraz zjawiska...

Helmut1870 | 2017-03-18
Robert | 2016-10-31