Serce w plecaku. Wspomnienia z lat wojny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-02095-X
geokuba

Szlak wędrówki wojennej Andrzeja Suchonia prowadził przez Rumunię, Francję i Włochy. Autor walczył w obronie Linii Maginota, po upadku Francji w czasie próby przedostania się do Palestyny trafił do włoskiego obozu koncentracyjnego w miejscowości Nereto, gdzie przesiedział blisko trzy lata. Jesienią 1943 roku uciekł do oddziałów partyzantckich działających w masywie górskim Gran Sasso i po kilku miesiącach dostał się do Armii Polskiej. Walczył na Sangro, pod Monte Casino, brał udział w zdobyciu Ankony i Bolonii.
Wspomnienia, obfitujące w wątki dramatyczne, napisał autor w formie luźnych gawęd, pełnych humoru. Cechuje tę prozę duży dystans do przedstawianych ludzi, wydarzeń i sytuacji oraz wartka i barwna narracja.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1989

źródło okładki: zdjęcie autorskie