Pamiętnik mojego życia, t.1

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka pamiętników polskich i obcych". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Koronczarka

Obszerny dwutomowy pamiętnik obrazujący życie kresów XIX wieku, a opracowany przez Stefana Kieniewicza. Pamiętniki Tadeusza Bobrowskiego zostały wydane w atmosferze skandalu. Spowodowały one głębokie oburzenie czytelników (szczególnie tych spokrewnionych z opisywanymi tam osobami) i nawet kilka pojedynków. Nic dziwnego. Jak skrupulatnie wylicza w przedmowie do wydania z roku 1979 Stefan...

Pamiętniki Tadeusza Bobrowskiego zostały wydane w atmosferze skandalu. Spowodowały one głębokie oburzenie czytelników (szczególnie tych spokrewnionych z opisywanymi tam osobami) i nawet kilka pojedynków. Nic dziwnego. Jak skrupulatnie wylicza w przedmowie do wydania z roku 1979 Stefan Kieniewicz, autor pamiętników "wspomina o dwóch osobach, że krążyły o nich głuche wieści,jakoby zamordowały kogoś z bliskiej rodziny (...) dziewiętnaście osób [oskarża] o popełnienie malwersacji finansowych (...) dwunastu właścicieli ziemskich pomawia o utracjuszostwo,dziesięciu o uprawianie rozpusty, a sześciu o nadużywanie trunków (...) lista pań, które "romansowały" obejmuje trzydzieści cztery przypadki."

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Ignac | 2018-03-02

Moim zdaniem bardzo dobre. Nie ma tu wielkich rzeczy w znaczeniu niesamowitego poziomu polityki, nie ma za dużo wojen czy dalekich wypraw. To co jest jest jednak mało znane i często pomijane - kredyty, zasiewy, pierwsze przedsiębiorstwa przemysłowe, zmieniająca się sytuacja ekonomiczna Rosji, administracja i infrastruktura. Moim zdaniem z tych powodów jest to rzecz fenomenalna wręcz i bardzo obrazowo pokazuje nam jak wielkim mitem są stare dobre czasy gdy wszystko było lepsze.

Koronczarka | 2013-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2013

Pamiętnik ziemianina żyjącego w XIX wieku na kresach. Masa anegdot, drobnych szczegółów pokazujących życie tego czasu. Nieco archaiczny i zawiły styl nie przeszkadza, a lepiej pozwala się wczuć w epokę. Niesamowita pamięć, galeria postaci uchwyconych dosyć zręcznie. Kiedy żyjemy we współczesnym społeczeństwie dosyć egoistycznych indywidualistów, zaskakuje nas widzenie świata skupione na innych. Autor opisując szkołę bardzo mało miejsca poświęca sobie. Jego wspomnienia to nauczyciele i koledzy. Nawet wtedy, gdy opisuje, jak zawierał małżeństwo, to też nic prawie nie wiadomo o jego uczuciach, za to całe mnóstwo o pannie, jej rodzinie, okolicznościach. I nie jest to chyba tylko sprawa skrytości czy dyskrecji autora.