Władysław Odonic. Książę wielkopolski. Wygnaniec i protektor Kościoła (1193-1239)

Wydawnictwo: Avalon

Książka jest biografią Władysława Odonica, jednego z mniej znanych Piastów doby rozbicia dzielnicowego, którego działalność przypada na I połowę XIII wieku. Omawia przebieg walk tego księcia o Wielkopolskę toczonych ze zmiennym szczęściem najpierw ze stryjem Władysławem Laskonogim a później z władcą Śląska Henrykiem Brodatym. Interesująco przedstawiają się rozważania na temat udziału Władysława Odonica w V wyprawie krzyżowej, pochodzenia jego żony Jadwigi oraz tzw. wydarzeń gąsawskich z 1227 roku. Przeprowadzona analiza zgromadzonego materiału źródłowego pozwoliła również odtworzyć grono najbliższych współpracowników syna Odona, jego relacje z Kościołem i wkład w rozwój gospodarczy Wielkopolski. Dzięki temu, kompleksowemu spojrzeniu ogarniającemu wiele mało znanych aspektów aktywności publicznej Władysława Odonica udało się w nieco innym świetle niż to miało miejsce w dotychczasowej historiografii spojrzeć na działalność tego Piasta.

źródło opisu: Wydawnictwo Avalon, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoavalon.pl