Anegdoty niepoświęcone

978-83-7595-526-2
anegdoty, żarty,
religia
aigimig

Uznany za stosowny humor religijny ma swoje stałe, ale i historycznie zmienne miary. Są tematy i obrzędy, których włączanie do dowcipów uważane jest, choć nie zawsze było, za niedopuszczalne. Są i takie prawdy i zasady, które nie tracą swej powagi, chociaż obrastają żartami, jak na przykład niebo i piekło z ich lokatorami, przykazania i praktyki pobożne, cnoty i grzechy. Nadto dzień powszedni każdej społeczności, także kościelnej, przynosi sporo komicznych sytuacji. Sprzyja to powstawaniu dykteryjek i anegdot. Ich bohaterami są często duchowni. W ich bowiem postępowaniu świat sakralny kontrastuje z ludzkimi przywarami i śmiesznostkami wyraźniej niż u pozostałych chrześcijan.

źródło opisu: Wydawnictwo M, 2012.

źródło okładki: www.wydm.pl

książek: 1955
Wojciech Gołębiewski | 2015-05-04
Przeczytana: 04 maja 2015

W swoim eseju pt "Czy jestem antyklerykałem" uzasadniam swoją negatywną odpowiedż na to pytanie zaletami 30 współczesnych duchownych katolickich, a wśród nich wymieniam nieodżałowanego ks. prof. Jana Kracika /1941-2014/, prezbitera archidiecezji krakowskiej, historyka, a przede wszystkim wspaniałego człowieka z poczuciem humoru. Znajduję tam słowa przepisane z okładki jego książki pt "Trwogi i nadzieje końca wieków":
"Ksiądz Jan Kracik w sposób barwny i sugestywny opisuje apokaliptyczne wizje i proroctwa, analizuje postawy ludzi wobec mitu końca świata... ...Książka księdza Kracika pozwala skonfrontować różnorodne utrwalone w kulturze wizje apokalipsy ze współczesnymi wyobrażeniami końca świata".
Ze zdziwieniem zauważam brak mojej recenzji tej książki na LC. Zobowiązuję się ją jutro napisać, a obecnie odpocznę, zajmując się lżejszą tematyką, jaką stanowią anegdoty dopiero ...

Agata_Adelajda | 2013-03-14

Od zaledwie kilkunastu godzin świat katolicki cieszy się z wyboru nowego papieża, Franciszka. Papież z uśmiechem wyszedł na balkon przywitać się z wiernymi, pozdrowić ich i pobłogosławić. Imię Franciszek oczywiście przywodzi na myśl świętego z Asyżu, którego znamy przede wszystkim z anonimowego utworu literackiego pochodzącego z XIV wieku, słynnych Kwiatków św. Franciszka.
Anegdoty niepoświęcone księdza Jana Kracika są zbiorem dykteryjek, jak pisał Immanuel Kant, "jednym z najważniejszych elementów większości śmieszących nas kawałów i anegdot jest owo nagłe obrócenie wniwecz naszego oczekiwania"*, czym właśnie charakteryzuje się anegdota. Humor lekki, czasami zaskakujący, ale nie wulgarny; powiedzmy, że autor zebrał taki pęk śmiesznotek, które można powtórzyć przy dzieciach i damach.
Kiedy byłam mała, mieliśmy Klechdy domowe. Nie pamiętam ich treści, ale pamiętam rysunki chłopów w białych koszulach i czarnych portkach, oraz księży w tych czarnych kanciatych czapeczkach (zastrzelcie...

M-E | 2014-08-07
Przeczytana: 05 sierpnia 2014