Chaplin. Jego życie i sztuka

Tłumaczenie: Wanda Wertenstein
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Chaplin. His Life and Art
83-06-02301-3

Robinson jest jedynym pisarzem, który uzyskał dostęp do pilnie strzeżonego prywatnego archiwum Chaplina. Zdobyte tam materiały zostały uzupełnione dokumentami pochodzącymi z archiwów londyńskich, z roczników starych gazet codziennych, z prasy teatralnej i filmowej. Autor wykorzystał szeroko wspomnienia samego Chaplina, a także relacje jego przyjaciół i współpracowników. Książka zawiera wiele...

Książka zawiera wiele nieznanych, nie publikowanych dotąd informacji o bogatej karierze artysty i o jego życiu prywatnym, od trudnego, przeżytego w skrajnej biedzie dzieciństwa, przez burzliwą młodość, pracowitą dojrzałość w oszałamiającej sławie, kilka małżeństw i liczne romanse, aż do spokojnych późnych lat w Szwajcarii.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: własne

ndx | 2014-08-30

Książka napisana z dużą dyscypliną. Niemal każda zawarta informacja posiada źródło. Autor konfrontuje również chaplinowskie wspomnienia wyrażone w Autobiografii z dokumentami i wspomnieniami ludzi. Nie jest to jednak jakaś agresywna krytyka, lecz rzeczowa analiza wydarzeń. W mojej ocenie jest to wzór jak powinno się pisać biografie.

| 2015-10-03
MarsVolta | 2015-01-24