Klub miłośników ginu i zupy z ostryg

Tłumaczenie: Nina Dzierżawska
Seria: Zaczytaj się
Wydawnictwo: Znak Literanova
romans, zauroczenie, lato
Ag2S

Dla Colemanów i Shepherdów wybrzeże Cape Cod było letnim rajem. Co roku przyjeżdżali tu, by cieszyć się słońcem, słonym zapachem morza, wyprawami do latarni morskiej i długimi wieczorami, połączonymi ze wspólnym gotowaniem. Tego lata jednak wszystko się zmienia. Uczucie Asy Colemana do żony przyjaciela kładzie się cieniem na beztroskiej sielance. Rozdarty pomiędzy miłością a przyjaźnią,...

Tego lata jednak wszystko się zmienia. Uczucie Asy Colemana do żony przyjaciela kładzie się cieniem na beztroskiej sielance. Rozdarty pomiędzy miłością a przyjaźnią, chłopak będzie musiał dokonać niełatwego wyboru…

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3659,Klub...»

Gosia | 2015-08-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 24 sierpnia 2015

Nieoczekiwanie książka Nancy Rossiter nawet mi się spodobała.
Niespieszne tempo akcji, atmosfera lat 60-tych na Cape Cod w Nowej Anglii w dość pobożnej i kochającej się rodzinie, z z tradycjami i wieloletnim gronem przyjaciół.
I tu zaczyna się dramat młodszego syna. Asa Coleman, 20-latek, zakochuje się w ponad trzydziestoletniej żonie przyjaciela rodziny.
Romans na krótko rozkwita, ale wyrzuty sumienia nie pozwalają na jego przetrwanie. Obie strony okupują to cierpieniem.
Sama psychologia postaci uwikłanych w ten trudny związek wydaje mi się dobrze uchwycona i przedstwiona przez autorkę. Trochę gorzej z pozostałymi cechami bohaterów, które wydają się nieco sztuczne.
Nostalgiczna opowieść o uczuciu niemożliwym do spełnienia, jeśli nie chce się zranić bliskich osób.
Historia z potencjałem może nie do końca wykorzystanym, jednak plus za atmosferę.

ivv | 2016-01-22

Czytało się przyjemnie, szybko.
Literatura kobieca.
Romans młodego studenta z żoną bliskiego przyjaciela rodziny.
Ukradkowe spojrzenia, spotkania, zbliżenia...a z drugiej strony dojrzały, wierny i kochający mąż. I co z tym zrobić?
Dylematy jego i jej na tle piasku, oceanu i latarni morskiej... Czytałam w zimie, więc czasem aż zazdrościłam tych ognisk na plaży... :)

Klub zrzeszający dwie rodziny, mający tradycje od kilku pokoleń, a wyróżniony jest tu dlatego, gdyż temat bezpośrednio dotyka obu stron. Najbardziej dwojga ludzi postępujących wbrew zasadom i rozsądkowi ulegając własnej fascynacji. Ona - mężatka, on - syn przyjaciół, student i historia niespiesznie posuwająca się na przód, przeplatana wspomnieniami bohaterów, nawiązaniami do tradycji miejsc i obu rodzin.
Wyczuwalna sielankowość opisywanego miejsca, toczącego się życia lat 60-tych i pomimo dokonywania ważnych, życiowych wyborów nie jest to lektura przekonująca, żeby móc ją potraktować jako wielce istotną. Chociaż... nie ma tu moralizowania, podpowiadania bohaterom co winni, a czego absolutnie nie powinni, przychodzi za to wybaczenie. Senność opowieści nadaje całości rytm, który nie każdego zadowoli.
Przeciętna opowieść na jedno popołudnie. Jak najbardziej wiarygodna w zdarzenia, ale napisana jakby w wakacyjnej przerwie, gdzieś na urlopie. I chyba w takim momencie czytelnik powinien...

Doszłam do 89 str. z 349 str. Ogółem niby czyta się szybko, bo rozdziały są krótkie, ALE historia nie wciąga. Widać w niej jakiś tam malutki potencjał, widać, że autorka chciała zaintrygować, ALE jakoś jej nie wyszło.

Z samego początku starałam się połapać w tym który to rok i ile lat mają bohaterowie, bo nie było to wyraźnie podane tylko trzeba było do tego dojść (dopiero później coś tam wspomniano) i tak główna trójca bohaterów jest w przedziale 18 lat, hmm 32? i 50 lat.

Potencjał był w tym, że chłopaczek (18lat) zakochał się w żonie (32?)przyjaciela rodziny (50lat). Ona była pielęgniarką jego zmarłej żony i tak jakoś wyszło, że się w nim zakochała. Jak dla mnie po prostu mieli coś wspólnego (jego żonę) i mu współczuła i z tego współczucia tak jakoś jej uczucie do o wiele starszego mężczyzny się urodziło. Mogła trochę zaczekać, bo nawet nie przedyskutowali tak istotnych spraw jak dzieci? Dlaczego nie miał ich z żoną, chociażby? A ona chce mieć dzieci. I tak pociąg do młokosa,...

bewelka86 | 2014-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2014

Historia zakazanej miłości to bardzo częsty motyw w literaturze - wydawać by się mogło, że został już tak "przerobiony", iż niejednokrotnie ociera się o banał. Nancy Rossiter również po niego sięgnęła, jednak w jej powieści jest coś takiego, co sprawia, że wydaje się ona wyjątkowa i zupełnie niebanalna.

Akcja osadzona w latach 60 - tych XX wieku. Głównym bohaterem wydaje się być Asa - syn bardzo religijnych rodziców. Asa ma starszego brata Isaaca, który lubi imprezować w gronie znajomych i nie potrafi się zdecydować na jedną z dwóch dziewczyn, z którymi spotyka się jednocześnie. Asa zaś jest młodzieńcem bardziej skrytym i typem samotnika. Pewnego dnia odkrywa, że zakochał się w żonie najlepszego przyjaciela swojego ojca - Nate'a, którego zresztą traktuje jak członka rodziny zwracając się do niego per "wujku". Nate po śmierci pierwszej żony ożenił się ponownie z młodszą od siebie o 18 lat Noelle. Kobieta jest wierna i oddana mężowi, kocha go, jednak nie jest w stanie zapanować...

milla | 2014-02-22
Przeczytana: 21 lutego 2014

Cztery razy próbowałam przeczytać powieść Nan Rossiter. Cztery razy poległam po kilkunastu pierwszych stronach, znudzona i zniechęcona rysująca się przed mymi oczami fabułą. Za piątym razem coś się jednak zmieniło, leżąca na nocnym stoliku porzucona książka poruszyła moje czytelnicze sumienie, ponownie zabrałam się do lektury. Przebrnęłam przez początek, który tyle razy mnie pokonał i, ku swemu największemu zdziwieniu, po tych kilkudziesięciu stronach wciągnęłam się w opowieść tak bardzo, że z niemałym żalem przewracałam ostatnią stronę.

Uczucia nie podlegają logice, wie o tym dwójka bohaterów „Klubu miłośników ginu i zupy z ostryg”. Colemanowie i Shepardowie to dwie religijne rodziny, które przyjaźnią się od lat. Tradycją Samuela Colemana i Nate’a Shepharda są spotkania w ich letnich domkach na wybrzeżu Cape Cod, by wspólnie z bliskimi zjeść zupę z ostryg i napić się ginu. Dla synów Samuela, Nate jest jak ukochany wujek, jednak już wkrótce dla jednego z tych młodych mężczyzn...

Muminka | 2014-06-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Cape Cod to miejsce beztroskich wakacji dwóch rodzin. Seniorzy rodów, Nate i Samuel, cieszą się swoja przyjaźnią. Nate i Annie traktują synów Samuela, As ę i Isaaca jak bratanków, gdyż sami nie mają dzieci. Tworzą tytułowy nieformalny klub, uwielbiają łowić ostrygi,o które nietrudno i przyrządzać z nich zupę. Niestety nagła choroba i niespodziewana śmierć Annie przerywają tę idyllę. Mijają lata, a Nate żeni się z byłą pielęgniarką Annie, Noelle. Ich małżeństwo rozkwita gdy chłopcy przechodzą burzliwy okres dojrzewania. Starszy Isaac jest już studentem, a Asa wybiera się do college'u. Wbrew wszelkiemu rozsądkowi między nim a 32-letnią żoną przyjaciela rodzi się zakazana miłość. Niby historia banalna, żywcem zaczerpnięta z "Absolwenta", ale ani Asa ani Noelle nie są tak drapieżni i cyniczni jak pani Robinson.
Ich dylematy są psychologicznie wiarygodne, sami bohaterowie zyskują też sympatię czytelnika. Kibicujemy kochankom, ale wiemy że nie będzie happy endu. Mimo wszystko historia...

Alis17 | 2013-05-25
Przeczytana: 22 maja 2013

Wybrzeże Cape Cod, to letni raj. Będzie ono świadkiem miłości dwojga kochanków, których miłość skrywana jest na każdym kroku.
Ona jest mężatką, on młodym mężczyzną wkraczającym w dorosłość. Miłość i pożądanie połączy tych dwoje paraliżując ich dotychczasowe życie siłą przynależenia do siebie i myśli wypełnionych jedynie tą drugą ukochaną osobą.
Jednak nie wszystko idzie po ich myśli... To miłość jak z powieści tragicznej, usłana jest kolcami róż, jednak i w tej historii otrzymamy bukiet najpiękniejszych kwiatów.

Piękna opowieść o miłości dwojga ludzi, którą warto poznać.

Marta Kilian | 2015-06-18
Przeczytana: 03 maja 2015

Czyta się szybko i z radością płynącą z chwil spędzonych z lekką lekturą. Jak dla mnie Klub miłośników ginu i zupy z ostryg, to jeszcze jedna historia, która ma wspólne korzenie z Absolwentem Charlsa Webba. Momentami irytowała mnie książka Rossiter. Za bardzo poukładani byli bohaterowie, oddani rodzicom, kiedy ci mówili umyjcie rączki, szli posłusznie do łazienki. Na całe szczęście Asan potrafił się zbuntować i pokazać różki.

Paulina | 2014-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Szczerze powiedziawszy książka nie powala na kolana. Historia dosyć ciekawa ale przedstawiona jak dla mnie chaotycznie. Nie wciągnęła mnie. Jak dla mnie czytało się ją ciężko.