7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Abigail

źródło okładki: http://www.crossroadpublishing.com/crossroad/

Abigail | 2013-09-19
Przeczytana: 19 września 2013

W biblijnej Księdze Wyjścia czytamy, że Bóg objawiający się Mojżeszowi w płonącym krzewie zapytany o Swoje imię odpowiedział „Jestem, który Jestem”. My mówimy opisowo „Ten, który jest”. Ale właściwie… dlaczego nie „Ta, która jest”? Przecież Bóg jest Duchem i nie ma płci męskiej.

Elizabeth A. Johnson jest katolicką zakonnicą- józefitką, jak również profesorem teologii na uniwersytecie Fordham w Nowym Jorku i autorką licznych prac z zakresu teologii. (Ostatnio podpadła władzom kościelnym za swoją najnowszą książkę „Quest for the Living God”) „She who is” jest jej prawdopodobnie najbardziej znanym dziełem. Autorka stara się ukazać w nim jak można wyrazić nieskończoną tajemnicę Boga z perspektywy teologii feministycznej.

Na początku pragnę uspokoić nieco wszystkich tradycjonalistów, którzy dostają białej gorączki, gdy słyszą sformułowanie „teologia feministyczna”. Nie chodzi tu o żadne boginie, o żaden panteizm (w rzeczywistości E. Johnson krytycznie odnosi się do panteistycznych...