Wybór liryków

Wydawnictwo: Muza
8372005311
poezja
Agni

Jerzy Harsymowicz był jednym z tych autorów, dzięki którym w roku 1956 nastąpił przełom w polskiej literaturze literaturze otworzyła się nowa epoka naszej kultury. W miejsce fałszywych idei zaproponował swoje sny – sny z lirycznej ojczyzny bieszczadzkich połonin, rwących zakoli Popradu, beskidzkich wzgórz… W niej się odnajdywał. Ale także w sarmacko-barokowych rudymentach polskiej kultury, dawnych eposach narodowej historii, zaginionym świecie Bojków i Łemków oraz w wiecznej Krainie Łagodności, czyli Naturze – w jej urodzie zakochany był do końca swoich dni, jej bezgranicznie ufał, tam czuł się tym bardziej bezpiecznie, im bardziej nie przystawał do świata zewnętrznych wydarzeń.
Ten wybór powstawał w ścisłej współpracy z poetą; był manifestacją jego wiary w sens „postawy lirycznej”. I tak chciał tę książkę traktować.

źródło opisu: Okładka książki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

satja | 2013-02-03

Dla ludzi kochających przyrodę, góry, cerkwie, drewniane domy z werandą,zmienność pór roku, spacery.... Nikt inny nie potrafił z takim uczuciem przenosić na papier zarówno piękno jak i ponurość krajobrazu. Pod wpływem jego wierszy człowiek cieszy się, że jest zima, że wieje wiatr, że pada deszcz, że jest złocista jesień, że człowiekowi lata lecą i się starzeje. Po prostu chce się żyć. Szkoda, że tak mało promowana jest jego poezja. Może ludzie byliby radośniejsi? Może cieszyliby się z tego co mają?

Avalarte | 2013-09-18
| 2013-08-03