Globalny ład

Tłumaczenie: Anna Orzechowska-Barcz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Idee". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
The Global Deal.

Powodzie, susze, głód i nędza miliardów ludzi. Czy to scenariusz kolejnego hollywoodzkiego filmu katastroficznego? Niestety nie. Takie mogą być skutki zmiany klimatu, jeśli nie zmniejszymy emisji gazów cieplarnianych w atmosferze. Walka z globalnym ociepleniem ściśle łączy się z gospodarką. Nicholas Stern, wybitny teoretyk ekonomii rozwoju, wylicza ogromne koszty naszych ekologicznych zaniechań. Dowodzi, że model gospodarczy oparty na eksploatacji zasobów i przerzucaniu kosztów zewnętrznych na kraje Południa już się wyczerpał. Konieczny jest więc nowy globalny ład. Stern nie ma wątpliwości, że tylko interwencja polityczna pozwoli nam wyjść z kryzysu środowiska i kapitalizmu. Globalny ład to fachowa i przystępna opowieść o wielkim projekcie, który mierzy się z najważniejszymi dziś dla nas pytaniami. Paliw kopalnych jest prawdopodobnie zbyt mało, by w przyszłym stuleciu utrzymać wzrost gospodarczy, ale na pewno więcej niż trzeba, by usmażyć planetę. fragment książki Nicholas Stern (1946) ? jeden z najbardziej wpływowych ekonomistów świata. Wykładowca London School of Economics, w latach 2000?2003 główny ekonomista Banku Światowego, był też doradcą rządu brytyjskiego ds. klimatu. W 2006 roku opublikował głośny raport na temat ekonomii zmiany klimatu, w którym postulował regulację emisji gazów cieplarnianych na poziomie globalnym za pomocą mechanizmów ekonomicznych.

źródło opisu: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2010

źródło okładki: http://www.krytykapolityczna.pl/wydawnictwo/