La princesse de Clèves

Wydawnictwo: Folio Classique
9782070414437
klasyka
francuski

Madame de Clèves, jeune beauté parfaite en tout point, fait des débuts remarqués à la cour de la reine dauphine, belle-fille d'Henri II. Pour ce modèle de vertu, l'image de Diane de Poitiers plane tout au long du roman comme le contre-exemple absolu. Mais sous des dehors innocents, la Princesse de Clèves, par sa faculté à analyser et à maîtriser ses sentiments, fait preuve d'une personnalité étonnante et rarement exposée avec tant de justesse auparavant. Car, si l'amour courtois trouve ici d'indéniables échos, cet ouvrage paru en 1678, souvent considéré comme le premier roman de la littérature française, est indéniablement un pas énorme vers le roman tel qu'on le connaît aujourd'hui. La galerie de portraits dressée par Madame de Lafayette peut s'avérer un peu rébarbative pour le lecteur moderne, de même que sa langue est un peu austère. Néanmoins, l'analyse psychologique est d'une vraisemblance résolument novatrice et rachète l'invraisemblance de certaines scènes. En outre, l'exploit de faire naître tout un roman d'une intrigue aussi ténue, pratiquement sans action, fait de La Princesse de Clèves un ouvrage d'autant plus pathétique que les personnages laissent peu d'emprise aux événements extérieurs et se condamnent eux-mêmes. --Sana Tang-Léopold Wauters

źródło opisu: http://www.amazon.fr/La-Princesse-Cl%C3%A8ves-Mada...(?)

źródło okładki: http://www.amazon.fr/La-Princesse-Cl%C3%A8ves-Mada...»

ontheisland | 2019-09-07
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 30 sierpnia 2019

Napiszę tylko tyle: czytanie tej książki to droga przez mękę.

Cathy Cat | 2019-07-26
Przeczytana: 18 lipca 2016

Panna de Chartnes została wychowana na cnotliwą osobę. Poślubiła ona księcia de Cleves. Cleves, dowiedziawszy się, że Nemours odwiedził jego żonę, choruje i umiera. Księżna de Cleves czuje się z tego powodu winna mimo, że nigdy nie zdradziła męża.

Jest to powieść psychologiczna, również należąca do barokowego nurtu literatury wykwintnej.

golteria | 2018-10-18
Przeczytana: 1993 rok

Oblałam przez tą książkę egzamin ;-( Niestrawne to było dla mnie kompletnie!

książek: 2083

Akcja utworu toczy się między październikiem 1558 a listopadem 1559 na dworze Henryka II. Piękna, zaledwie szesnastoletnia panna de Chartres zostaje po raz pierwszy przedstawiona na dworze królewskim. Jej niezwykła uroda sprawia, że natychmiast zakochują się w niej hrabia de Guise i książę de Clèves. Dziewczyna nie darzy uczuciem żadnego z nich, zgadza się jednak na małżeństwo z drugim. Przed ślubem matka prosi ją, by zachowała uczciwość małżeńską i aby nigdy – w odróżnieniu od wielu kobiet z dworu – nie wikłała się w romanse.

Młoda księżna de Clèves szanuje i ceni okazywaną jej dobroć męża, jednakże wkrótce zakochuje się z wzajemnością w cieszącym się opinią uwodziciela księciu de Nemours. Choć postanawia ukrywać swoje uczucie, ostatecznie wyznaje prawdę mężowi, gdy ten nie pojmuje jej chęci usunięcia się z dworu. Mimo iż do końca nie zdradza nazwiska swego adoratora, zazdrosny książę sam je odkrywa niedługo przed swą śmiercią. Księżna wstępuje wówczas do klasztoru.

Barbarzyńca | 2018-03-17
Przeczytana: 2003 rok

Powieść czyta się lekko, podoba mi się ona pod kątem czysto literackim. Fabuła książki jest również ciekawa, zakończenie niewątpliwie zaskakuje. Za to daję jej wysoką notę. Co mnie w tej książce irytuje jest postawa głównej bohaterki, która kieruje się w życiu rygorystycznymi do bólu zasadami. Z własnego wyboru poślubia mężczyznę którego nie kocha, czego kompletnie nie rozumiem. W końcu spotyka prawdziwą miłość. Mimo to nie chce zdradzać męża - co jej się niewątpliwie chwali. Ale już dalsze jej postępowaniem wzbudza mój zdecydowany wewnętrzny sprzeciw. Z jednej strony jej postawa jest niewątpliwie szlachetna, z drugiej miałam wrażenie, że bohaterka jest więźniem własnych (a właściwie wpojonych jej przez matkę) norm i ograniczeń. Zamiarem autorki była pochwała wierności zasadom. Czy udało jej się przemycić wartości, które są dla niej istotne, każdy czytelnik powinien ocenić sam.

Robert | 2017-11-15
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Powieść ciekawa z punktu widzenia XVII-wiecznej obyczajowości. Trudności w odbiorze i zrozumieniu książki może przysparzać dość anachroniczny język. Nie ma jednak co się dziwić - jest to dzieło na miarę epoki, w której było pisane.

Anezka | 2017-07-29
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Ciężka książka, może to przez dialekt.

Wabi | 2016-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Bohaterka cały czas szuka ucieczki od księcia de Neomoursa.

Michaela | 2016-10-09

Nie dziwię się, że powieść jest obowiązkową lekturą we Francji, ponieważ główna bohaterka stanowi wzór wszystkich cnót. Księżna de Claves dokonuje w życiu wyborów moralnie słusznych.
Bardzo cenię fakt, że bohaterka nie kieruje się narzuconym jej z góry kodeksem, nie ma tam słowa o religii czy Bogu, a wewnętrznymi, własnymi zasadami. Uparcie trwała przy swoim, mimo że otoczenie wydawało się być totalnie zepsute i pozbawione moralnego kręgosłupa.
Obowiązek ponad własne szczęście i miłość - słuszne, aczkolwiek nie do końca wiem czy takie ludzkie, bo przecież człowiek ma swoje słabości, które według przesłania tej powieści byłyby nieakceptowane.
Choć autorka nie ocenia w żaden sposób jej postępowania, to po przeczytaniu tej pozycji odnosi się wrażenie, że księżna jest kobietą idealną i ma stanowić dla nas, wątpiących, niestabilnych, zagubionych, rozpustnych - przykład, z którym się nie dyskutuje.

Bacha85 | 2016-07-23
Przeczytana: czerwiec 2016

Księżna de Cleves Marii de Lafayette to po wieloma względami bardzo wyjątkowa powieść. Jest to jedno z niewielu dzieł autorki i mimo że zaraz po opublikowaniu cieszyło się sporym uznaniem, ona nie czerpała z tego zbyt wielkich korzyści. Ponadto jest to powieść, która wyłamała się zupełnie ze schematu współczesnej jej literatury.

Akcja powieści osadzona jest na dworze Henryka II i znajdziemy w niej wszystkie najważniejsze postacie z ówczesnego dworskiego życia. Dworzanie z otoczenia króla, królowej, królowej matki i kilku niewiele mniej znaczących osób toczą między sobą nieustanną grę o wpływy. Wśród nieustannych intryg i ciągłych knowań poznajemy troje bohaterów, uwikłanych w miłosnym trójkącie.

Główną postacią kobiecą jest tytułowa księżna de Cleves. Młodej, pięknej pannie, dość szybko po wejściu na dwór zaangażowano małżeństwo z panem de Cleves, pieczętując rodzinne koligacje. Mąż od początku zapałał namiętnym uczuciem, jednak księżna przez cały czas trwania związku nie potrafi...