Prostota serca - Antonina Meo Nennolina

Tłumaczenie: Andrzej Spurgjasz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Teksty Mistyczne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Księgarnia św. Jacka
8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Con occhi semplici.
83-7030-490-7
mistyka, Nennolina
religia
Karola

„Prostota serca” przybliża postać jednej z dwudziestowiecznych mistyczek Kościoła, która zmarła, mając niewiele ponad… sześć lat. Książka stanowi poprzedzony obszernym komentarzem zbiór tekstów Antoniny Meo (15 XII 1930–3 VII 1937). Ile trzeba mieć lat, aby zostać świętą? Intrygujące, ale źle postawione pytanie, łaska bowiem nie ogląda się ani na wiek, ani na nasze teologiczne przygotowanie...

łaska bowiem nie ogląda się ani na wiek, ani na nasze teologiczne przygotowanie – Bóg obdarza nią kogo chce, kiedy chce, jak chce. Dziewczynka, nazywana w domu Nennoliną, pisała: „Kochany Jezu, chcę być Twoim kwiatem (…) który stoi na ołtarzu zawsze piękny i otwarty i który nigdy nie usycha, a tym kwiatem jest lilia” (list z 9 marca 1937). Jej liściki i myśli są świadectwem mistycznych doświadczeń, odzwierciedlają bliską więź z Bogiem Ojcem, Synem i Duchem Świętym.

Życie tej sześciolatki, jak pisze we wprowadzeniu karmelita Luigi Borriello, jest przykładem duchowego dziecięctwa i powierzenia się Bogu, do którego Jezus zaprasza wierzących w Niego.

„Prostota serca” stanowi zarazem pierwszą z serii książek, które przybliżają życie i myśl ludzi zafascynowanych Bogiem. Owe „Teksty mistyczne” są zaproszeniem do odkrycia bogactwa chrześcijańskiej duchowości.

źródło opisu: Księgarnia św. Jacka, 2006.

źródło okładki: www.sklep.ksj.pl

Abigail | 2013-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

Książka „Prostota Serca” zawiera liściki-modlitwy niespełna siedmioletniej włoskiej dziewczynki Antonietty Meo (zwanej zdrobniale Nennoliną). Antonietta Meo zmarła w wyniku ciężkiej choroby nowotworowej. Obecnie jest kandydatką na ołtarze. Jej listy, które pozostawiła skierowane do Jezusa, Boga Ojca, Ducha Świętego a także do świętych i członków rodziny są świadectwem jej głębokiej wiary i więzi z Bogiem. Styl liścików jest bardzo spontaniczny („Kochany Jezu (…) pozdrowienia i buziaki od Twojej Antoniny”), właściwy sposobowi wyrażania się kilkuletniego dziecka, niewolny od błędów gramatycznych i składniowych, jednak ich treść będąca wyrazem świadomie przeżywanej wiary z pewnością może zawstydzić niejednego dorosłego katolika, którego religijność czasami ociera się o infantylizm.

Czytając liściki Antoniny możemy nauczyć się przede wszystkim spontanicznego wyrażania miłości Bogu, oraz troski o ewangelizację całego świata. Nennolina modliła się w nich za osoby nie znające Boga (za...

Karola | 2013-01-20
sysu15 | 2017-01-26