Wprowadzenie do logiki i do metodologii nauk dedukcyjnych

Tłumaczenie: Monika Sujczyńska
Wydawnictwo: Philomath
Introduction to Logic and to the Methodology of Deductive Sciences
Cavalcanti

Niniejsza książka jest częściowo zmienionym, rozszerzonym wydaniem pracy "O logice matematycznej i metodzie dedukcyjnej", która ukazała się w 1936 roku po polsku, a w 1937 roku w dosłownym tłumaczeniu na język niemiecki (pod tytułem "Einführung in die mathematische Logik und in die Methodologie der Mathematik"). Zgodnie z pierwotnym zamierzeniem była to książka popularnonaukowa, jej celem zaś przedstawienie wykształconemu laikowi - w sposób łączący naukową dokładność z możliwie największą przystępnością - jasnego poglądu na silny prąd myśli współczesnej, który skupia się wokół nowoczesnej logiki. Prąd ten powstał początkowo z nieco ograniczonego zadania utrwalenia podstaw matematyki. Wszelako w obecnej fazie zatacza on znacznie szersze kręgi. Bowiem [dąży do objęcia] całej ludzkiej wiedzy. W szczególności, jednym z jego celów jest udoskonalenie i wyostrzenie metody dedukcyjnej, która [nie tylko w matematyce, ale prawie] w każdej dziedzinie intelektualnego wysiłku, służy jako niezbędne narzędzie do wyprowadzania wniosków z przyjętych założeń.

źródło opisu: Philomath

źródło okładki: Philomath

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!