Maria Tudor. Pierwsza królowa

Mary Tudor: The First Queen
Tudorowie, Anglia
historia
Oceansoul

Do tytułowej bohaterki Linda Porter stara się podejść historycznie i zarazem indywidualnie. Przedstawia kobietę z krwi i kości, uwikłaną w dworskie intrygi od kolebki, wrażliwą, często samotną, nie mogącą liczyć na najbliższą rodzinę, rywalizującą z młodszą siostrą. Autorka zaznacza, że Maria była niejednokrotnie zdominowana przez Elżbietę I, że często albo zapomina się o jej panowaniu, albo pamięta wyłącznie jako czasy monarchini palącej na stosie przeciwników, względnie pionka w rękach Filipa Hiszpańskiego. Linda Porter podkreśla, że myślenie tą drogą to całkowite nieporozumienie i niezrozumienie specyfiki epoki Tudorów. Przemyślana, napisana lekką ręką, z gruntowną obudową historyczną książka z pewnością przeznaczona jest dla tych, którzy chcą odświeżać swoje spojrzenie na historię, którzy lubią wyzwania rzucane błędnym mniemaniom i stereotypom.

źródło opisu: http://sklep.wydawnictwoastra.pl

źródło okładki: http://sklep.wydawnictwoastra.pl

Maryann | 2014-03-21
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Maria Tudor "pokutuje" w historii i powszechnym wyobrażeniu jako nieszczęśliwa, niechciana córka Henryka VIII, wzgardzona żona Filipa II i rozhisteryzowana, fanatyczna katoliczka, obdarzona przydomkiem "Krwawej Mary".
Linda Porter próbuje znaleźć za tą czarną legendą prawdę i pokazać kobietę, jaką Maria była naprawdę. A musiała być kobietą nie byle jaką, skoro zdołała przetrwać na dworze swojego bezwzględnego i cynicznego ojca, a potem rządy brata (czy raczej jego protektorów) i zostać pierwszą w dziejach Anglii panującą królową.
Czy to się autorce udało? Mam wrażenie, że tak.

venicet5 | 2014-09-26
Przeczytana: 26 września 2014

Po zakończeniu lektury nie sposób nie zachęcić do jej przeczytania.Moim zdaniem podstawowym atutem biografii jest kunszt językowy autorki.
Książka może nie relaksuje i odpręża (choć ocena pod tym względem może być subiektywna),ale na pewno zaspokaja ciekawość o życiu pierwszej panującej królowej.
Postać "Krwawej Mary" kojarząca się głównie z kwestiami religijnymi,jest ukazana w różnych aspektach jej życia:niespełnione marzenie o posiadaniu potomka i zapewnieniu ciągłości dynastycznej,nieudanym pożyciu małżeńskim,brak porozumienia z siostra Elżbietą.
Niełatwo polubić osobę Marii Tudor,ale z pomocą biografii Lindy Porter można spróbować ją zrozumieć.Polecam!

Vemona | 2017-09-13
Przeczytana: grudzień 2016

Doskonała biografia, przybliżająca zarówno osobę bohaterki, jak i czasy w których przyszło jej żyć. Po raz kolejny stwierdzam, że Henryk VIII musiał cierpieć na poważne zaburzenia psychiczne, natomiast po raz pierwszy dostrzegam, że Elżbieta nie była w porządku wobec siostry. Kiedy się człowiek zapoznaje z życiem i losem Marii Tudor, zaczyna widzieć, że w wielu przypadkach została zmuszona do obrony, co trudno mieć jej za złe.

Patrycja | 2015-05-25

bardzo ciekawie i szczegółowo przedstawiona biografia i rządy Marii Turdor. Autorka nie pominęła niczego, dogłębnie pokazała wpływ polityki,zawirowań i religii na tą wytrwałą władczynię. Ponadto udało jej się ująć wszystkie czynniki, które ukształtowały charakter i decyzję córki Henryka VIII. książkę dobrze się czyta, polecam tym co lubią historię Anglii,a zwłaszcza okresu panowania Tudorów

gutek | 2016-06-14

Wspaniała biografia Marii Tudor autorstwa Lindy Porter w znakomity sposób "odczarowuje" postać tej monarchini, która w powszechnym odbiorze cieszy się raczej wątpliwą sympatią historyków. Maria, przedstawiona raczej jako nieszczęśliwa ofiara wielkiej, prowadzonej i aranżowanej przez mężczyzn polityki, może niekoniecznie od razu zyskuje sympatię czytelnika, jednak z pewnością może się spotkać z większym zrozumieniem. Jako postać niejako "uwikłana" w wielką historię zyskuje ludzką twarz, a nie straszne oblicze "Krwawej Mary", przypisanej jej przez historiografię.

Lamika | 2016-07-13
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 13 lipca 2016

Książka tyleż wartościowa, co miejscami nużąca. Drobiazgowość oparta na dokumentach z epoki jest z pewnością zajmująca dla zawodowego historyka tego okresu, ale czytelnika nieprofesjonalnego może znudzić.
Tym niemniej warto przeczytać jak autorka przedstawia postać "Krwawej Mary", uważając ten przydomek za wyrządzoną królowej niesprawiedliwość. Wg jej interpretacji Maria Tudor powinna być pamiętana jako pierwsza koronowana kobieta na tronie Anglii, a nie katolicka oprawczyni protestantów.

Emerald | 2017-02-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 20 lutego 2017

Pierwsza samodzielna angielska królowa, ale przy tym tajemnicza i nielubiana. Od najmłodszych lat żyła w ciągłej niepewności, co do swojej przyszłości, ale była też dbającą o swój wizerunek kobietą lubiącą się bawić. Dlaczego historia zapamiętała ją jako Krwawą Mary? Czy miała mniej uroku i szczęścia niż jej siostra Elżbieta? Odpowiedzi można poszukać w tej książce.

Kayleena | 2015-12-08

Świetna książka historyczna; bardzo szczegółowa ale przy tym nie męcząca (czyta się ją "jednym tchem"); rewelacyjnie przedstawiona postać Marii i wszystkich etapów jej życia oraz czynników które doprowadziły do powstania wizerunku "Krwawej Mary". Polecam wszystkim zainteresowanym dynastią Tudorów.

Nika | 2017-10-15
Przeczytana: 15 października 2017