Szkoła rysowania i malowania

Okładka książki Szkoła rysowania i malowania praca zbiorowa
Okładka książki Szkoła rysowania i malowania
praca zbiorowa Wydawnictwo: Arkady poradniki
poradniki
Arkady
978-83-213-4720-2

Spośród wielu podręczników i leksykonów poświęconych technikom rysunku i malarstwa z jakimi do tej pory miałem do czynienia, Szkoła rysowania i malowania wydana przez Wydawnictwo Arkady zdecydowanie odznacza się na tle innych.

Po pierwsze - jest to naprawdę wielkie kompendium. Ponad czterysta siedemdziesiąt stron zapełnionych tekstem oraz fotografiami usatysfakcjonuje każdego, kto chciałby posiąść choć odrobinę zdolności plastycznych.

W kwestii samej struktury książki należy powiedzieć, iż składa się ona z czterech zasadniczych działów, które wprowadzają nas w świat najpopularniejszych technik plastycznych.

Pierwsza część poświęcona jest technikom oraz nauce rysunku. Dowiadujemy się tutaj istotnych faktów, między innymi, na temat materiałów jaki każdy rysownik mieć powinien. Po kolei odsłaniane są przed nami informacje dotyczące rodzajów ołówków i grafitów, odpowiedniego doboru danego typu przyboru do formy rysunku oraz typów papieru, poznajemy możliwości kredek ołówkowych oraz pasteli. Znalazło się tutaj miejsce również dla wyjaśnienia techniki rysowania węglem. Nauczymy się również jak formować kształty i zachowywać proporcje rysowanych przedmiotów. Najważniejsza jest jednak część praktyczna, w której, dzięki różnorakim ćwiczeniom, dane nam będzie poznać tajniki odpowiedniej kompozycji rysunku oraz zasad perspektywy. Same ćwiczenia posiadają różny zakres trudności, jednak z tymi najprostszymi powinien poradzić sobie każdy - nawet kompletne beztalencie.

Każde z ćwiczeń zawartych w książce zaprezentowane zostało na kilkunastu obrazkach tak, aby można było odtworzyć je bez problemów, krok po kroku. Taki trening ma nas przybliżyć do zrozumienia co jest istotne w danej technice i którą wybrać, aby jak najlepiej sprostała naszym wymaganiom.

Przykładowe zadania są oczywiście zaledwie wstępem do stworzenia samodzielnie czegoś kreatywnego, do czego treść książki zachęca nas raz za razem ukazując różnorakie formy martwej natury, pejzaży, aktów etc., na przykładach obrazów stworzonych przez prawdziwych artystów

Trzy kolejne części książki prezentują malarstwo akwarelowe, akrylowe i olejne.
Analogicznie w stosunku do pierwszego działu także i tu mamy po kolei wyjaśnione czym dana technika się charakteryzuje, jakich przyborów potrzebować będziemy oraz jak je dobrać, aby osiągnąć najlepsze efekty.

Generalnie rzecz biorąc można stwierdzić, iż Szkoła rysowania i malowania to pełne kompendium stworzone do nauki dla każdego kto chciałby odkryć w sobie artystyczną duszę. Jest to książka, która z pewnością sprosta wymaganiom nie tylko początkujących ale i bardziej zaawansowanych twórców.

Kiedy otworzyłam "Szkołę rysowania i malowania" poczułam, że i ja mogę stworzyć coś ładnego, chociaż zupełnie się na tym nie znam. W pierwszym momencie pomyślałam, że to nie może być trudne, skoro mam do dyspozycji taką pomoc, taki poradnik. Piękne rysunki, jakie tu znalazłam dodawały mi motywacji, ale tak naprawdę bez talentu i serca, pasji, nie da się stworzyć takich ilustracji, obrazów, szkiców.
Zainteresowały mnie bardzo wiadomości zawarte w tej książce, jej treść została napisana w sposób przystępny, łatwy do przyswojenia. Znajdujemy tu wiedzę z zakresu rysunku, malarstwa akwarelowego, akrylowego oraz olejnego. Dla mnie terminy te nie miały żadnego znaczenia, nic mi nie mówiły, za to moja córka uczyła się już o nich w szkole i doskonale odnalazła się w tej tematyce. Do książki zajrzała, zaciekawiła ją ona i od tamtej pory często z niej korzysta tworząc swoje rysunki.
Dzięki temu poradnikowi uczymy się technik, jakimi możemy malować, poznajemy narzędzia, których możemy używać. We wstępie jest zdanie na temat charakteru, zgadzam się z tym, że odzwierciedla się w naszych pracach to, jaki mamy temperament, czy jesteśmy spokojni, nerwowi, delikatni czy spontaniczni. Autorzy próbują przekonać nas do tego, że najważniejsza w rysowaniu jest "umiejętność dokładnej obserwacji, która sprawi, że zobaczysz rzeczy na nowo, zachwycisz się znanymi widokami i dostrzeżesz szczegóły, na które przez całe lata nie zwracałeś uwagi". Myślę, że to stwierdzenie jest prawdziwe.
Oglądając te piękne ilustracje podziwiam talent ludzi malujących, rysujących, jestem zafascynowana mnogością technik, pomysłowością twórców. Zaczynam rozumieć, że talent to nie wszystko, do stworzenia takich prac potrzebna też jest ogromna wiedza, mamy tu na szczęście krok po kroku wyjaśnione "co i jak" i jeżeli rysujecie, bądź też macie zamiar to robić w przyszłości, myślicie o tym, warto się z tą lekturą zapoznać. Na pewno Wam pomoże, podpowie, przypomni o tym, od czego zacząć i o czym nie zapomnieć tworząc coś z niczego...

• Poradniki
  • Sztuka i architektura
  • Ola

Dodaj cytat z książki Szkoła rysowania i malowania