Sklepy cynamonowe

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
6,91 (3350 ocen i 159 opinii)
literatura polska
klasyka
Damian

Inne wydania

Twórczość pisarską Schulza trudno oddzielić od jego twórczości jako grafika. Dlatego też proponujemy Państwu pierwsze wydanie ilustrowanych Sklepów cynamonowych. Sklepy cynamonowe to zbiór opowiadań, których akcja usytuowana jest w niewielkim galicyjskim miasteczku, przypominającym do złudzenia rodzinny Drohobycz Bruno Schulza. Najważniejszą postacią Sklepów… jest Ojciec, nie tylko jako...

Sklepy cynamonowe to zbiór opowiadań, których akcja usytuowana jest w niewielkim galicyjskim miasteczku, przypominającym do złudzenia rodzinny Drohobycz Bruno Schulza. Najważniejszą postacią Sklepów… jest Ojciec, nie tylko jako głowa rodu, kupiec prowadzący poważny interes w rynku, ale też szalony eksperymentator, wręcz demiurg. Ale równie ważny jest narrator, młody chłopiec, bo to on stwarza świat, który oglądamy. Więc to ostatecznie on jest Twórcą.

Zarówno oryginalność, jak i siłę Schulz czerpał ze swego rodzinnego miasteczka. Dzięki zdolności spowijania najprostszych rzeczy pajęczyną metafory, czyni ze sprzedawców w sklepie swego ojca, ze służącej Adeli i samego ojca postaci mitologiczne, bohaterów przypowieści o egzystencji. Nie w literaturze faktu, lecz w niesamowitych fantasmagoriach Schulza żydowskie miasteczko znalazło swoje odbicie, choć było ono wykrzywione, wyłaniające się z wklęsłych i wypukłych zwierciadeł jego umysłu. (...) Wszystkie jego opowieści są powiązane osobą narratora, który jest nieco fantasmagorycznym ja autora – pisał Czesław Miłosz.
Po wydaniu w 1934 roku przez Wydawnictwo „Rój” Sklepów cynamonowych Bruno Schulz, skromny nauczyciel rysunku, niemal z dnia na dzień stał się znanym i cenionym pisarzem.

Gdyby sztuka miała tylko potwierdzać, co skądinąd zostało już ustalone – byłaby niepotrzebna. Jej rolą jest być sondą zapuszczoną w bezimienne. Artysta jest aparatem rejestrującym procesy w głębi, gdzie tworzy się wartość – pisał sam Schulz o swojej twórczości w liście do Stanisława Ignacego Witkiewicza.

źródło opisu: Wydawnictwo MG, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/sklepy-cynamonowe-wydanie-ilustrowane/

Sklep

Anne Bishop

8,2 (118 ocen i opinii)
Maybe Someday
Colleen Hoover

8,51 (1173 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Ola | 2012-03-01
Przeczytana: 28 lutego 2012

Nieśmiały nauczyciel, samotnik, przyjaciel poetów i literatów (Nałkowska, Gombrowicz, Witkiewicz), utalentowany literacko i plastycznie samouk, czarodziej z Drohobycza - Bruno Schulz. Niesamowite jest to, że pomimo, iż jego dorobek jest tak niewielki (dwa zbiory opowiadań, kilka utworów wydrukowanych w pismach
literackich jeszcze przed wojną oraz szkice nieukończonej powieści "Mesjasz"),to co wydał - wystarczyło by zachwycić krytyków i polskie, a z czasem zagraniczne środowisko artystyczne. Poczyniono nawet próby przełożenia jego prozy na język sztuki teatralnej i filmowej (przez W.J. Hasa, a później przez braci Quay), a nawet adaptacji... muzycznej. W 2005 roku ukazała się płyta "Sanatorium under the sign of the Hourglass", którą krakowska grupa "The Cracow Klezmer Band", uprawiająca współczesną muzykę z elementami jazzu, złożyła hołd pisarzowi, zainspirowana jego twórczością.

"Sklepy cynamonowe" to dosyć szczególny zbiór opowiadań, pozbawionych chronologii, ubogich w...

PMat | 2013-05-07
Przeczytana: lipiec 2012

Zbiór opowiadań, właściwie impresji, w których autor z niezwykłym wyczuciem detalu przywołuje obrazy z dzieciństwa w Drohobyczu, mitologizując odtwarzaną rzeczywistość.
Na pierwszy plan wysuwa się jednak niepowtarzalny, niezwykle gęsty język Schulza. To bez wątpienia największy stylista z jakim miałem do czynienia, bogactwo słów przytłacza i oszałamia, wymusza powolną i dokładną lekturę.
Bracia Quay, autorzy filmowej adaptacji "Ulicy krokodyli", w jednym z wywiadów stwierdzili, że lektura każdej stronicy prozy Schulza to jak wypicie butelki pięcioputtonowego węgierskiego tokaju.
Do wielokrotnego delektowania się.

Wojciech | 2015-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Bruno Schulz /1892-1942/ to jeden z mojej "trójcy": WGS; układ ten nie stawia go za Witkacym i Gombrowiczem, lecz jest spowodowany moimi inicjałami /WG/, które zadecydowały jakoś tam o kolejności. O nim i jego dziełach wszystko już napisano, to tylko jako ciekawostkę przypomnę za Ficowskim, że narzeczona, uzasadniając zerwanie z Brunem, powiedziała, że jest KOBOLDEM tj złośliwym gnomem.
Omawiany zbiór opowiadań zaczął jego błyskotliwą karierę, a istotę jego trafnie podaje Wikipedia:

"Mimo cech wspólnych autora i bohatera, nie jest to literatura autobiograficzna. Istotą prozy Schulza nie jest opisywanie zdarzeń, które często, jak w opowiadaniu "Sierpień", są zwyczajne, banalne. Schulz dokonuje przetworzenia rzeczywistości, kształtuje ją na nowo. Zwykłym zdarzeniom i ludziom nadaje charakter niezwykły i uniwersalny. Pisarz nazywał swoją metodę twórczą "mityzacją rzeczywistości".
Recenzenci gadają, że świat ...

wicher_Lab | 2010-11-24

Przebogaty język i plastyczność malowanych nim obrazów. Kryptopogarda nijakości.
_______
Drugie czytanie przepyszne. Metafory wgniatają. Schulz opisuje zjawiska tak, jakby każde z osobna było autonomicznym wszechświatem, jakby wszystko było wszystkim, zmienną iluzją, kapryśną formą. Ojciec - centralna postać opowiadań, występuje w roli łącznika pomiędzy pozornym i autentycznym światem.

Niepowtarzalny magiczny klimat oraz arcyciekawa kontemplacja materii.

Danway | 2011-12-17
Przeczytana: 2001 rok

Cykl opowiadań, które pierwotnie Schulz pisał jako postscripta do listów do pisarki Debory Vogel, a następnie zostały wydane jako książka...

Opowiadania są w pierwszoosobowej narracji... Głównymi bohaterami jest on, jego rodzice i spotykane osoby... Chłopiec jest wyczulony na odbiór świata, widzi rzeczy, które dla innych są niewidoczne...

Niestety do mnie ten utwór jakoś nie przemówił, bym uznał go za arcydzieło... Może wówczas, gdy ją czytałem byłem zbyt młody... Może kiedyś znów odwiedza świat "Sklepów Cynamonowych"... Kto wie??

młoda_pisarka | 2014-03-07
Przeczytana: 17 listopada 2013

Lektura, którą musiałam przeczytać na Olimpiadę Języka Polskiego, aby napisać rozprawkę. Nie sądziłam, że... okaże się ona tak rewelacyjną książką! Szczerze nie wiem, czy czytałam kiedyś bardziej urzekającą historię.
Bomba! Ha, ha, ha. Naprawdę, poważnie. Muszę mieć swój własny egzemplarz i pozaznaczać ulubione fragmenty!

| 2012-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Tego się nie da nie uwielbiać. Oniryzm o którym tutaj mówicie jest ukazany tak plastycznie i w pełnym natężeniu barw i smaków, że książkę czuje się nie tylko umysłem, ale też smakiem i węchem. Niesamowita pozycja.

kasandra_85 | 2013-10-02
Przeczytana: wrzesień 2013

Łukasz | 2015-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Czaruje nas Schulz, czaruje. Rzeczywistość ukazana z punktu widzenia dziecka jest dynamiczna. Świetne metafory nie ułatwiają odbioru tego dzieła, jednakże potęgują nasze wrażenia. Balansujemy na granicy snu i jawy będąc oprowadzanym po świecie przez narratora.

Dunya | 2014-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2014

Nie wiem co powiedzieć... "Sklepy cynamonowe" są niesamowite!
Pierwszy raz czytałam coś takiego.
Młody główny bohater, miasto pełne wspomnień, szacunek oddany postaci ojca, potężna Adela - to wszystko miesza się nieustannie i tworzy coś niezwykłego.
Najbardziej z całego zbioru urzekło mnie tytułowe opowiadanie.
Ono naprawdę było jak sen!!!
Poważnie, tak się czuję śniąc.
Chłopiec błądzi nocą w labiryncie ulic, nieustannie zmieniając cel i w sumie do żadnego nie dochodząc.
Najbardziej zdumiał mnie nastrój - Józef ciągle mówi, że jest szczęśliwy, że ta ciepła zima go usypia, a mimo to czytając to opowiadanie zwyczajnie się bałam. Nie stało się nic strasznego oczywiście, ale i tak odczuwałam niepokój - to przedziwne szczęście mnie przerażało.
Płaczący, konający koń, który w ostatnim geście wywiózł chłopca za miasto, by pokazać mu ogrody zachwycił mnie i zasmucił.
A i samo zakończenie: Józef postanawia iść z kolegami spotkanymi na rynku dalej w tę noc pełną dziwów...
Takie opowiadania...