Zgłosuj na książki roku 2017

83-86096-52-7
religia, ezoteryka
popularnonaukowa
nja

Pasją autora, znanego niemieckiego teologa, stało się wyjaśnianie zagadek historii ludzkości - między innymi tajemnic, niejasności i nieporozumień narosłych przez wieki wokół Pisma Świętego. W jego pracy przeczytamy więc, skąd wziął się tajemniczy wielbłąd przechodzący przez ucho igielne, dlaczego Pannę Marię, gdy była w stanie błogosławionym, poddano próbie gorzkiej wody i czy Jezus miał rodzeństwo czy nie. Dowiemy się też między innymi, jakie zadziwiające treści zawierają księgi apokryficzne.

źródło opisu: http://www.prokop.pl/pl/p/Walter-Jorg-Langbein-Tajemnice-Biblii/121

źródło okładki: http://www.prokop.pl/pl/p/Walter-Jorg-Langbein-Tajemnice-Biblii/121

Kryanka | 2015-12-01
Przeczytana: 28 listopada 2015

Dziękuję innym recenzującym za radę, żeby nie przerywać czytania, nawet gdy autor zagłębia się w meandry teorii o starożytnych kosmitach mieszkających w Indiach. Mam takiego pecha, że gdy chcę poczytać o początkach religii, to trafiam akurat na sztandarowe pozycje o teoriach spiskowych z odniesieniami do Daenikena. Mimo to, była to lektura absolutnie fascynująca i otwierająca oczy. Niezwykłe, o ile więcej sensu ma Biblia, a zwłaszcza Ewangelie, gdy się je wprowadzi w kontekst historyczny i odrze z błędów z przekładzie i zakłamań wynikających z późniejszych interpretacji.

Pomijając kosmitów wypełniających pierwszą połowę książki (na przykład apokryficzny opis pojazdu proroka Ezechiela, na podstawie którego inżynierowi z NASA wyszedł ponoć całkiem udany statek kosmiczny), analizy Biblii wydają się racjonalne, choć na minus jest bibliografia składająca się prawie wyłącznie z książek badaczy niemieckich. Autor analizuje kolejno Stary i Nowy Testament.

Kabała - to tajemna wiedza o...

Tadeusz Pawłowski | 2014-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

"Tajemnice Biblii" to książka wysoce nierówna ze wskazaniem na minus, chociaż posiada też pewne zalety. Przede wszystkim brak w niej klarownego podziału na wątki tematyczne (tak, jak to jest w niezapomnianych "Opowieściach Biblijnych" Zenona Kosidowskiego). Stąd jest tu trochę o Genesis, trochę o rytualnych mordach (inspirowane motywem zabicia córki Jaira), trochę o kosmitach a'la Daniken (inspirowane proroctwami Ezechiela), trochę o kulcie maryjnym, trochę o Jezusie. W sensie ścisłym nie ma tu mowy o tajemnicach Biblii - raczej pewne jej wątki są kanwą do rozwlekłych popisów.

Po drugie - książka rozpada się na szereg dygresji, które nie mają ze sobą wiele wspólnego. Połowa książki to rozwlekłe dywagacje na temat archaicznych zapisów odwiedzin kosmitów w Indiach czy Ameryce Środkowej - niby inspirowane wizjami Ezechiela, ale w praktyce czyta się nie o Biblii, tylko jakieś amazońskie odloty na poboczne tematy. Albo dygresje na temat Lutra i jego "miłosiernego" stosunku do...

barti90 | 2014-01-25

Religia, oprócz seksu jeden z głównych tematów powodujących ze książka "się sprzeda" w kręgach niedzielnych fanów "śledzenia wzrokiem liter". Postrzeganie tego "dzieła" w kategorii popularno-naukowej publikacji jest jak uważanie Kodu Da Vincni za dzieło czysto naukowe. W treści znajdziemy parę ciekawostek potwierdzonych naukowo, ale już po 3 rozdziale możemy porzucić nadzieje na ilość ich większa niż książek w biblioteczce ślepca. We wspomnianym rozdziale autor przytacza historie Ezechiela i jego prawdopodobnej (wg. autora oczywiscie), "szokującej i niesamowitej" #FAKT wyprawy w chmury "niebieskim rydwanem". Czym jest spowodowana ta wyprawa? Oczywiście porwaniem przez kosmitów. Autor popiera swoją teze wersami z pisma świętego i słowami wieloletniego pracownika NASA, których to znalezienie pozostawiam przyszłym czytelnikom tegoż "dzieła".

Fasoletti | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Książka opowiada o przekłamaniach i fałszerstwach dokonywanych w Biblii na przestrzeni tysięcy lat. Dowiemy się między innymi jak błędy w tłumaczeniu z oryginalnych tekstów wpłynęły na wizerunek i opisy losów Jezusa, poznamy realia historyczne czasów Nowego i Starego Testamentu, dowiemy się kto i dlaczego miał korzyści ze zmian i przeróbek w tekstach biblijnych.

xonerpl19 | 2013-10-14
Przeczytana: 14 października 2013

Będąc świeżo po przeczytaniu książki jestem bardzo zadowolony. Autor przedstawia w niej różnorakie fakty dotyczące biblijnych historii, przekłamań w przekładach i innych spraw niewygodnych dla chrześcijan. Wszystko jest napisane bardzo przystępnym językiem, w sposób, dzięki któremu naprawdę ciężko jest się od tej książki oderwać. Polecam!

Marcin | 2015-06-06
Łukasz | 2015-04-20