Poszukiwana

Wydawnictwo: Erica
kryminał, retro, kochanowicz, erica

Jesień 1904r. Kraków. Witold Korczyński to człowiek o skomplikowanej przeszłości i wybitnych zdolnościach detektywistycznych. Ze względu na problemy finansowe przyjmuje zlecenie od znanego przemysłowca i filantropa Stanisława Wereszyńskiego, który poszukuje swojej zaginionej żony. Szybko okazuje się, że jest to człowiek bezwzględny i pełen tajemnic. Jeden z jego służących znika w zagadkowych okolicznościach. Przesłuchiwani przez Witolda świadkowie sprawiają wrażenie zastraszonych. W tym samym czasie krakowska policja odnajduje ciało młodego, najprawdopodobniej zamordowanego chłopca. Szantażowany Korczyński próbuje połączyć elementy układanki, a zarazem uchronić przed niebezpieczeństwem zarówno siebie, jak i najbliższych - przede wszystkim piękną szlachciankę, Emilię Hornowską.
"Poszukiwana" to pełen zwrotów akcji, mroczny kryminał osadzony w drobiazgowo naszkicowanym Krakowie na początku XX wieku. Pełen niebezpiecznych tajemnic, które nie zawsze powinny ujrzeć światło dzienne...

źródło opisu: Instytut Wydawniczy ERICA, 2013

źródło okładki: http://www.strefaksiazki.net/sites/books/166

gwiazdka | 2016-09-04
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 04 września 2016

Nie słyszałam wcześniej o Małgorzacie Kochanowicz, „Poszukiwana” to pierwsza książka tej autorki, którą trzymałam w ręku. I pewnie ostatnia. Książkę czyta się szybko, ale nie sprawia tego zawartość, a wielkie litery, bo treść, niestety, jest nudnawa i monotonna. Powieść nie ma klimatu, postaci to takie wydmuszki bez charakterów, a autorka informuje czytelnika tylko o uczuciach jednej osoby, postaci mało znaczącej dla treści, czyli służącej Jadwidze. W „Poszukiwanej” pojawia się wiele postaci drugoplanowych, większość niepotrzebnie, podobnie rzecz ma się z kilkoma wątkami, też zupełnie niepotrzebnymi. W dodatku kilka wątków wymagałoby jakiegoś wyjaśnienia, ale Kochanowicz zostawia je tak napoczęte, jakby nie miała pomysłu na zakończenie. Całość sprawia wrażenie takiego wygładzonego wypracowania grzecznej gimnazjalistki, zdania lekko nieporadne, a wszystko powierzchowne. Tej książce nie wróżę wielkiej kariery. W mojej ocenie powieść słaba, a wątek kryminalny nawet więcej niż słaby.

allison | 2017-03-19
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 19 marca 2017

To miało być klimatyczne popołudnie z kryminałem retro.
Klimatycznie było tylko dzięki lampce dobrego wina i mojej ulubionej kanapie, bo książka okazała się rozczarowaniem.

Dawno nie czytałam tak słabej powieści kryminalnej. Szumnie zapowiadana na okładce akcja to po prostu nudy na pudy. Cały czas odnosiłam wrażenie, jakby autorka nie miała żadnego pomysłu na fabułę i pisała sobie dla samego faktu pisania.

Osadzenie akcji w Krakowie początku XX wieku niewiele daje, bo tak naprawdę wcale nie wyczuwa się atmosfery typowej dla tej epoki; równie dobrze wydarzenia mogłyby rozgrywać się wcześniej lub później i w dowolnym mieście.
Nie wystarczy kilku dorożek, hrabiny i służącej, by stworzyć klimat powieści retro. Zwłaszcza, gdy większość treści stanowią dialogi, w dodatku słabe i nijakie.

Intryga kryminalna jest naciągana, sztuczna, nieprzekonująca. Właściwie to powieść o niczym, chaotyczna, bez jakiejkolwiek myśli przewodniej, bez emocji udzielających się czytelnikowi, bez...

awiola | 2014-05-19
Przeczytana: 19 maja 2014

"Trzeba dać sobie szansę".

Kryminał retro jest jednym z moich ulubionych gatunków. Kraków jest moim zdaniem najbardziej fascynującym i klimatycznym miastem w Polsce. Połączenie tych dwóch elementów, zapowiadało rozpalającą moje zmysły ucztę czytelniczą na kilka godzin spędzonych w całkowicie innej rzeczywistości. Ku mojemu zdziwieniu, lektura "Poszukiwanej" okazała się w pewnych jej aspektach niestety lekturą, która potrafi rozczarować.

Małgorzata Kochanowicz to urodzona w 1969 roku we Włocławku, absolwentka studiów ekonomicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorka zadebiutowała w 2011 r. kryminałem retro pt. "Latarnie umarłych", rok później pojawiła się jej druga powieść pt. "Piramida śmierci". Obecnie pracuje w Urzędzie Miasta we Włocławku, pasjonuje ją kultura i historia Słowian, Krakowa i Celtów.

Jesień 1904 r. nie jest przyjazna dla zdolnego detektywa Witolda Korczyńskiego. Długi w jakie popadł, zmuszają go bowiem do przyjęcia zlecenia od bogatego i...

aleksnadra | 2013-03-31
Przeczytana: 25 marca 2013

Małgorzata Kochanowicz a właściwie Ziółkowska debiutowała w 2011 roku kryminałem w stylu retro pt. "Latarnie umarłych" a w 2012 roku pojawiła się jej druga książka "Piramida śmierci". "Poszukiwana" jest trzecią z kolei książką w dorobku autorki.

Wrzesień - Październik 1904 rok, Kraków. Witold Korczyński jest samozwańczym detektywem. Cechy jego charakteru, inteligencja, spostrzegawczość, umiejętność łączenia faktów a przede wszystkim szczęście, sprzyjają mu w wykonywaniu tej profesji. Jego działania zakończone spektakularnym sukcesem zwróciło uwagę zamożnego przemysłowca i filantropa Stanisława Wereszyńskiego. Zleca Korczyńskiemu poszukiwanie swojej zaginionej żony. Detektyw szybko orientuje się, ze sprawa ma drugie, mroczne dno. Czy uda mu się odnaleźć panią Wereszyńską i nie stracić przy tym własnego honoru, szlachetności wreszcie życia?

Uwielbiam wszelkie kryminały a jeżeli są pisane w stylu retro to mój entuzjazm nie ma granic. "Poszukiwana" zatem jak najbardziej wpisuje się...

Zuela | 2014-01-28

Jest to moja druga książka,po LATARNIECH UMARŁYCH,tej autorki.Główny bohater jest ponury,zmęczony życiem ładujący się w brzydkie,smętne sprawy.Polecam

Kasiulek | 2013-03-31
Przeczytana: marzec 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta recenzja będzie całkiem inna niż wszystkie moje wcześniejsze, gdyż do końca nie wiem o czym ta książka jest, chyba łatwiej będzie mi zrobić to w punktach.

Plusy:
Zacznę od rewelacyjnej okładki świetnie wpisującej się w realia XX wiecznego Krakowa. Okładka przypomina stare czarno białe zdjęcie lekko podkoloryzowane czerwienią krwi; w centrum mężczyzna w meloniku
Sympatyczne Witold Korczyński, zdolny detektyw, który pragnie rozwikłać tajemnicze zniknięcie żony poważanego przemysłowca Stanisława Wereszyńskiego
Tu mamy porównanie jak pracowali detektywi 100 lat temu, bez tych wszystkich udogodnień; musieli sami sprawdzać, badać, porównywać
Książkę czyta się szybko i dość dobrze i to daje jej wielki plus

Minusy:
Czy detektyw jest faktycznie skuteczny? Zaginioną znalazł, ale nic z tego nie wynikło
Zakończenie urwane, wiele spraw nie ujrzało końca
Za dużo bohaterów, którzy nic nie wnoszą i tak szybko jak się pojawili tak szybko znikają; to męczy bo czytelnik wdraża się w lekturę...

jarr74 | 2013-03-14
Przeczytana: marzec 2013

Kraków, stare, naznaczone czasem i bliznami historii miasto, gdzie przeszłość przeplata się z teraźniejszością, czuć tętniącą wielokulturowość, pełne urokliwych uliczek, salonów, cukierni, charakterystycznego klimatu i smaku. To również miasto wielu skrajności: pięknych bogatych kamienic i dzielnic skrajnej nędzy, kwitnącego życia kulturalno- oświatowego i szerzącego się występku, szlachetnych ideałów i wszechobecnej zbrodni. W tym też wielobarwnym, przesyconym klimatem przełomu wieków ( XIX i XX) i swoistą tajemnicza aurą Małgorzata Kochanowicz umieściła akcja swojej kryminalnej powieści. Jej główny bohater Witold Korczyński niezwykle inteligentny i co ważne bardzo skuteczny detektyw (znajdujący się właśnie w finansowym dołku) na zlecenie wpływowego przemysłowca Stanisława Wereszyńskiego podejmuje się odnalezienia jago zaginionej w niewyjaśnionych okolicznościach żony. Od początku jednak coś w tej historii wydaje się nie grać. Nie przekonują wyjaśnienia zleceniodawcy, fakty...

asia_32 | 2014-05-22
Przeczytana: 22 maja 2014

Ciekawy i wciągający kryminał retro,którego akcja toczy się w Krakowie na początku XX wieku.Tajemnicze zniknięcie żony bogatego przemysłowca,zwłoki wyłowione z Wisły czy ma to coś ze sobą wspólnego.Odpowiedź znajdziecie w książce.

zeida | 2013-12-13
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Dziwna książka, nie poczułam klimatu Krakowa z początku XX w. ale jednocześnie było w niej coś takiego, że chciałam czytać i czytać. Gdybym była tym złym bohaterem, porwałabym gosposię :)

Paweł | 2014-08-11

„Zbrodnia niedoskonała”

Jednym z filarów ludzkiej natury jest olbrzymia ciekawość. Nie zaspokaja się poszerzaniem wiedzy naukowej i rozwiązywaniem wzniosłych problemów. O dziwo, lubi nurzać się w bardziej przyziemnych sprawach. Nic tak nie potrafi zainteresować przeciętnego pana X, jak odkrycie motywów zachowania pani Y. Chciałby „zajrzeć do jej głowy”, dogłębnie poznać mentalność. Wydaje się, że dopiero wtedy jego ciekawość osiągnęłaby stan nirwany. Co potęguje potrzebę poznania tajemnic innych osób? Odpowiedź jest prosta – zło. Ludzi od zawsze fascynuje mroczna strona duszy. Chcą wiedzieć, jak święty może stać się zbrodniarzem. Najbardziej zdeterminowali kończą w więzieniach lub zakładach psychiatrycznych. Pozostali czytają kryminały.

Obecnie można wybierać w interesujących pozycjach zagranicznych, jak również rodzimych autorów. Tymczasem kilkanaście lat temu sytuacja była zgoła odmienna. Kiedy Marek Krajewski wydawał pierwszą powieść, polskie kryminały znajdowały się w...

Znak kryminał 300x500