Encyklopedia umiejętności politycznych

Enzyklopädie der Staatswissenschaften
83-7206-072-X
Politologia, polityka, idee
Cavalcanti

Robert von Mohl (1799—1875) uznawany jest za twórcę pojęcia państwo prawne (der Rechtssfaaf), fundamentalnej koncepcji nowożytnego systemu prawnego i polityki. Autor kilku monumentalnych dziel, uznawanych za klasyczne w społecznej i politycznej myśli niemieckiej. Profesor Uniwersytetu w Tybindze i w Heidelbergu, ceniony autorytet, działacz polityczny i społeczny, którego liberalne, umiarkowane poglądy, zjednywały zwolenników wśród studentów i elit intelektualnych.
encyklopedia umiejętności politycznych, jedyna przetłumaczona na język polski praca Roberta von Mohla, obejmuje całość wykładu nowożytnego państwa, z klasycznym przedstawieniem koncepcji poszczególnych rodzajów państwa prawnego. Książka, wydana w latach 1864—1865 w Warszawie, stalą się pierwszym podręcznikiem teorii prawa, polityki i nauk społecznych, stanowiąc podstawę kształcenia dla wielu pokoleń polskich prawników [myślicieli.
Książka zachowuje niezwykłą aktualność dla interesujących się problematyką nauk społecznych. Wydając ją umożliwiamy polskiemu czytelnikowi dostęp do dzieła popularnego w niemieckiej i europejskiej myśli politycznej.

źródło opisu: Wydawnictwo Liber 2003

źródło okładki: Wydawnictwo Liber 2003