Grzesznik

Tłumaczenie: Jerzy Żebrowski
Cykl: Rizzoli/Isles (tom 3)
Wydawnictwo: Albatros
1 121
The Sinner
literatura amerykańska
Barbara

Inne wydania

Nowe wydanie. W opactwie Graystones ofiarą wyjątkowo brutalnej napaści padają dwie zakonnice - jedna ginie, druga w stanie śpiączki trafia do szpitala. Autopsja wykazuje, że zamordowana zakonnica była w ciąży. W opuszczonym budynku dawnej restauracji policja znajduje straszliwie okaleczone zwłoki kobiety. W indyjskiej wiosce dochodzi do masakry - zostają zamordowani wszyscy mieszkańcy. Co łączy te zbrodnie, popełnione w odległych od siebie miejscach? Próbują to ustalić detektyw Jane Rizzoli i doktor Maura Isles. Kluczem do ponurej zagadki są wydarzenia sprzed lat w indyjskiej osadzie dla trędowatych...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,217,2411,grzesznik.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,217,2411,grzesznik.html

Paco | 2015-07-02
Na półkach: Przeczytane, Tess GERRITSEN
Przeczytana: 02 lipca 2015

Jak ćma do ognia. Jak misiu do miodu. Jak ja do biblioteki :)
Tak Tess ciągnie do romansów.
To trzeci jej thriller medyczny....dwa wytrzymała...teraz ,,pękła,, :)
Na bazie swej klinicznej erudycji, poprzeplatała wątki pełne miłostek i flirtów.
Nie zaszkodziło mi to jednak w odbiorze zawartości, gdyż zrobiła to dość zręcznie, by nie rzec przebiegle. Na tym moim zdaniem polega składne pisanie. Na przekazaniu odbiorcy treści, bez dręczenia go nieistotnymi faktami. Odwiedzamy zatem klasztor sióstr zakonnych. Dowiadujemy się co nieco o misjach w dalekich Indiach. Jesteśmy po raz enty przy sekcji zwłok. Lecz nie mniej czasu, autorka poświęca życiu prywatnemu dominujących herosek :) Umiejętnie przedstawiona fabuła, jest skuteczna.
Nudy na pudy na nas nie dybią :)

Piotr | 2016-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejna książka Gerittsen za mną, a ja znowu jestem gotowy piać zachwyty. W "Grzeszniku", podobnie jak w innych utworach autorki fabuła jest przemyślana, a sceny szczegółowo rozpisane. Tym razem mamy kilka wątków, ale najważniejszym jest morderstwo zakonnicy, która jak się okazuje w czasie sekcji zwłok urodziła niedawno dziecko. Szok? Oczywiście. Ale to dopiero początek tego, co Tess przygotowała.

Gerittsen po raz kolejny pokazuje, jak bardzo potrafi dać ponieść się fantazji,a czytelnik dzięki temu emocjom. Dzieje się wiele. Mamy sceny w klasztorze żeńskim, ale także w dalekich Indiach, w wiosce dla trędowatych.

W "Grzeszniku" podoba mi się obserwacja i ukazanie ciemnych stron ludzkiej natury, które czasami nam umykają pod przykrywką innych, mniej znaczących faktów. Autorka mistrzowsko kreśli profile psychologiczne, a przeszłość miesza się z teraźniejszością, a bohaterowie zostają postawieni w trudnych sytuacjach, wymagających podjęcia często radykalnych decyzji.

To moja...

Kiwi_Agnik | 2016-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2016

Dobry kryminał.

Ciekawe, nieprzesłodzone wątki miłosne, intrygująca fabuła, która ciekawi do tego stopnia, że wszystkie mało ważne sprawy spycha"na później" i nie pozwala czytelnikowi oderwać się od czytania.
Maura Isles - świetna bohaterka.

Odjęłam plusik tylko za zbyt "słabe" i przewidywalne zakończenie, ale i tak książka mi się podobała - jak wszystkie do tej pory.

Nie wiem co mają w sobie powieści pani Tess, ale są magnetyczne, a czytanie ich to istna przyjemność dla takiego amatora kryminałów jak ja.

Polecam.

Aneta Wiola | 2016-12-10
Przeczytana: grudzień 2016

Kolejna bardzo dobra powieść Tess Gerritsen, którą wprost pochłonęłam. Po udanej lekturze "Mumii" założyłam sobie plan przeczytania wszystkich książek z cyklu z detektyw Jane Rizzoli i patologiem Maurą Isles. "Grzesznik" tylko potwierdza moją bardzo dobrą opinię o tej pisarce.

W klasztorze zostają brutalnie zaatakowane dwie zakonnice. Jedna z nich nie żyje, druga leży w śpiączce w szpitalu. Wkrótce wychodzą na jaw tajemnice zza murów klasztoru. Tymczasem jest ktoś, kto nie będzie chciał dopuścić, aby jedna z sióstr wyszła z tego cało.
Równolegle prowadzone jest drugie śledztwo, które dotyczy kobiety pogryzionej przez szczury, bez dłoni i stóp, z wrzodami na ciele. Kim jest ofiara, której sprawca zdarł skórę z twarzy? Co ma z tym wspólnego FBI?

Powieść jest bardzo wciągająca, trzyma w napięciu i pochłania na moim zdaniem zbyt krótki czas. Sprawca wydaje się niemożliwy do odgadnięcia a nieprzewidywalny motyw zabójstwa szokuje. "Grzesznik" miałby o wiele wyższą ocenę, gdyby...

SeVIIen | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

„Zmarli nie krzywdzą. Ból zadają żywi.”

W opactwie Graystones zostaje zamordowana młoda zakonnica. Druga, z bardzo ciężkimi obrażeniami, trafia do szpitala. W opuszczonym budynku, w którym kiedyś mieściła się restauracja, zostają odnalezione straszliwie okaleczone zwłoki kobiety. W małej wiosce w Indiach, zamieszkałej przez trędowatych, dochodzi do masakry, z której nikt nie wychodzi żywy. Trzy sprawy zupełnie ze sobą niezwiązane. A może jednak? Detektyw Jane Rizzoli i patolog sądowy Maura Isles starają się poznać prawdę.

Ach, kiedy wzięłam do ręki swojego tableta, ułożyłam się wygodnie na łóżeczku i zagłębiłam w lekturze „Grzesznika”, uśmiech sam pojawił się na mojej twarzy. Jakże mi tego brakowało! Pozornie chłodna i twarda Rizzoli oraz próbująca wszystko naukowo wyjaśnić Maura – tego duetu nie da się nie kochać. A ja po raz kolejny przekonałam się, że po każdą z książek Tess Gerritsen mogę sięgać w ciemno i nie poczuję się zawiedziona. Książkę czytało się szybko. Miałam ten...

Karol | 2015-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Teoretycznie to już trzeci tom cyklu Rizzoli/Isles, w praktyce jednak to chyba jest takie prawdziwe rozpoczęcie. W pierwszej książce Jane jest postacią jednak drugoplanową, a Maura pojawia się dopiero w drugim i to też gdzieś tam w tle. Dopiero w tej części obie Panie wiodą prym jako główne bohaterki i muszę przyznać że jest to całkiem interesująca kombinacja.

Z jednej strony wybuchowa Jane Rizzoli, z drugiej dla kontrastu bardzo rzeczowa i opanowana Maura Isles. Razem stawiają czoła kolejnej zagadce którą przygotowała dla nas autorka. Zawsze podobały mi się bardziej złożone, wielowątkowe sprawy, i właśnie z taką mamy do czynienia. Nie znamy motywu, nie mamy podejrzanych(chociaż muszę przyznać że sam morderca wydawał się dosyć podejrzany od samego początku), nie wiemy w jaki sposób łączą się sprawy nad którymi pracują nasze bohaterki.

Tess Gerritsen w umiejętny sposób połączyła wszystkie wątki i udało jej się to zamknąć z niezłym przytupem. Miałem co prawda podobne obawy jak...

mariusz | 2015-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2015

To druga powieść Tess Gerritsen którą przeczytałem i nie pozostaje mi nic innego jak potwierdzić to co napisałem po przeczytaniu pierwszej powieści, autorka należy do ścisłego grona mistrzów thrillerów medycznych.
Doskonała fabuła, zaskakujące zwroty akcji, świetnie wykreowane postacie, brak zbędnych, nudnych opisów, doskonała wiedza medyczna i nieprzewidywalne zakończenia to tylko niektóre atuty wspaniałego kunsztu pisarskiego autorki.
Bardzo płynnie akcja książki przeplata się z życiem prywatnym głównych bohaterek, ich problemami rodzinnymi i sercowymi co bardzo zbliża ich z czytelnikiem. Książkę podzielona na kilkadziesiąt niezbyt długich rozdziałów, co pozwala odetchnąć choć na chwilę, inaczej człowiek czytałby nieprzerwanie tracąc rachubę czasu
Wierzę, że jest jeszcze mnóstwo tak wspaniałych pisarzy, których dotychczas jeszcze nie odkryłem. Brawo, polecam Panią Gerritsen i jej książki!

enigmatique | 2013-10-14
Przeczytana: 14 października 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Grzesznik to trzecia z kolei książka z serii o Jane Rizzoli i Maurze Isles.
W tej części Maura wysuwa się na pierwszy plan, poznajemy jej charakter, jej życie poza pracą, a także jej byłego męża.
Wątek Maury i Victora był bardzo ciekawy, pełen bólu, cierpienia i odnowionej miłości, a do tego pociąg Maury do ojca Brophy’ego, bardzo jestem ciekawa czy ta postać się jeszcze pojawi i czy coś z tego wyniknie.
Wszystkie wątki w książce zostały zgrabnie połączone, wątek szczurzej damy - zamordowanej okaleczonej kobiety, sióstr Camille i Ursuli, a także masowego zabójstwa w Indiach. Wątek Camille, dwudziestoletniej zakonnicy najbardziej mnie chyba zaszokował. Genialnie opisane rozwiązanie zagadki, chociaż w pewnym momencie już zaczęłam domyślać się, kim jest morderca.
Zakończenie było dla mnie totalnym zaskoczeniem, zupełnie się tego nie spodziewałam. Mam tutaj na myśli oczywiście Jane. W serialu wątek Jane i Gabriela wygląda zupełnie inaczej.
Grzesznik to świetny thriller medyczny, od...

Magda_lena | 2015-05-26
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 25 maja 2015

Po trzecią część sięgnęłam praktycznie od razu po „Skalpelu” i muszę przyznać, że Tess Gerritsen wciąż potrafi mnie bardzo pozytywnie zaskoczyć.

W klasztorze zamordowano ciężarną zakonnicę, a druga w ciężkim stanie zostaje przewieziona do szpitala. Kilka dni później policjanci przypadkowo odnajdują zmasakrowane i oszpecone zwłoki kobiety. Początkowo nikt nawet nie przypuszcza jak wiele wspólnego te dwa zabójstwa mają ze sobą wspólnego i jak wiele tajemnic skrywają. Autorka tym razem na pierwszy plan wysuwa Maurę Isles, którą w tej części możemy poznać lepiej nie tylko poprzez jej pracę, ale również życie osobiste w którym nieoczekiwanie pojawia się jej były mąż Victor – lekarz i działacz w organizacji Wspólna Planeta. Gdy Jane Rizzoli odkrywa przerażającą prawdę o zamordowanej siostrze Camille i jej życiu, a Maura Isles w tym samym czasie zaczyna łączyć organizację Victora z odnalezionym ciałem kobiety wszystko zaczyna układać się w jedną całość.

Wielowątkowość, dynamiczna akcja...

Stokrotka | 2017-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2017

„Grzesznik” Tess Gerritsen to trzeci tom cyklu „Rizzoli/Isles”. Dostajemy trzy, zdawałoby się zupełnie różne, sprawy kryminalne. Bo cóż może łączyć masakrę w indyjskiej wiosce z napadem na siostry w amerykańskim klasztorze? A gdy do tego dodamy jeszcze zwłoki z amputowanymi kończynami, znalezione w opuszczonej restauracji, czytelnik musi się mocno nagłowić, aby doszukać się powiązań.
Bardzo podobało mi się to, jak autorka połączyła wątki kryminalne z wątkami obyczajowymi, dotyczącymi życia prywatnego obu bohaterek – Jane Rizzoli i Maury Isles. Lubię też styl Tess Gerritsen, która nie tworzy zbędnych opisów czy nic niewnoszących do sprawy rozmyślań poszczególnych postaci. Wszystko tu jest uporządkowane, przydatne, obrazowe. Okazuje się, że nie trzeba tworzyć 500- czy 600-stronicowych tomów (patrz: Bonda, Puzyńska), aby pomieścić istotne dla sprawy zagadnienia.