Potyczki z Freudem. Mity, pułapki i pokusy psychoterapii

Seria: Pytajniki
Wydawnictwo: Carta Blanca
filozofia, etyka
Jaga

Tomasz Stawiszyński, filozof, publicysta związany między innymi z "Newsweekiem", odważnie wylicza psychoterapeutyczne mity i piętnuje wielbioną bezkrytycznie psychologię. Przekonuje, że współczesna kultura i psychoterapia promują ideał człowieka, którego nie sposób zrealizować w praktyce. Tymczasem zdrady, depresja i chaos nie są czymś, co trzeba zawsze potępiać i eliminować. Przeciwnie, odpowiednio zrozumiane czynią życie głębszym i prawdziwszym, choć niekoniecznie łatwiejszym. A łatwość życia - którą obiecują dzisiaj różni terapeuci albo coachowie - to kolejny mit, bo dążenie do niej wzmacnia tylko problemy, jakich odruchowo chcemy się pozbyć.

Ta fascynująca książka przygląda się podejrzliwie zmitologizowanym prawdom psychologicznym, które przez ostatnie dekady dobrze nakręciły nam w głowie i zrobiły wodę z mózgu. Tomasz Stawiszyński, filozof z talentem felietonisty, nie tylko ratuje nasz zdrowy rozsądek, lecz także prowadzi w kierunku szerszego, bardziej uniwersalnego rozumienia psychologii człowieka w ujęciu Jamesa Hillmanna jako specyficznej wiedzy o otaczającym nas dziwnym, skomplikowanym i wielopiętrowym świecie. Dla wszystkich, którym nie wystarcza psychologiczna tradycja.
Olga Tokarczuk

Nie wierzcie - mówi Tomasz Stawiszyński - w sprowadzenie na świat "człowieka idealnego". Nie wierzcie zwłaszcza wtedy, gdy wmawiają wam zewsząd, że to wy nim możecie zostać, że macie w sobie taką moc. A tymczasem to ideologiczna zmora, to potwór, który czyha na waszą wolność.
prof. Zbigniew Mikołejko, filozof religii, Instytut Filozofii i Socjologii PAN

źródło opisu: Carta Blanca 2013

źródło okładki: Carta Blanca 2013

Książka jest w zasadzie kompilacją artykułów, które ukazywały się w dodatku "Newsweek Polska" i pismach "Kronos" oraz "ALBO albo" (2009-11), ale teksty zostały opracowane na nowo tak, że wpasowano je bez szwów w 5 jej części (Wolność od: dzieciństwa, doskonałości, zdrowia, szczęścia i wolności) tak, iż zachowany jest wątek ciągłego opowiadania - każdy kolejny rozdział nawiązuje wprost do następującego po nim. Oprócz licznych odniesień do teorii i terapii różnych kierunków psychologii, autor posługuje się również przykładami z literatury, w dodatku akurat tej, którą bardzo cenię (m.in. "Kwartet aleksandryjski" Lawrence Durrella czy "Pod wulkanem Malcolma Lowry'ego, "Fikcje" Borgesa, dzienniki Máraia, Celana i Améry'ego), przy czym zawsze ostatnią instancją pozostają dla niego teorie Hillmana, które mnie w niczym nie wydają się ani przełomowe, ani nowe. Wychodzi z nich raczej starożytny, stoicki dystans i sceptycyzm wobec wszelkich mód i ideologicznych pomysłów psychologii. Książkę w...

TomaszKa | 2018-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2018

Mam nieco ambiwalentne odczucia co do owej publikacji. Wydaję mi się, że sam tytuł książki nie jest kompatybilny z jej zawartością.
Moim zdaniem zbyt wiele nagromadzeń tematów, które trzeba osobno przetrawić, co dla mnie stanowiło lekką niespójność.
Plusem na pewno jest "zasianie" ogólnikowych informacji czy licznych ciekawostek w głowie czytelnika. Kilka rozdziałów zostało opatrzonych solidną dawką ciekawych refleksji autora - nakreślonych niezwykle rozbudowaną narracją o zabarwieniu filozoficznym.

Książka jest dobra - nie dobra. Jest napisana dobrym, lekkim językiem, ale jeśli chodzi o treści to już siedzimy na huśtawce. Pierwsze rozdziały poruszają tradycyjną kontrowersję obecną od zawsze w psychologii, którą z grubsza można określić "natura czy kultura" i autor sprawnie się z nią rozprawia. Pokazuje, że prawda leży po środku, a czasem zupełnie poza tym sporem, bo z jednej strony są takie elementy ludzkiej egzystencji, które są jakby narzucone z zewnątrz, czymś zdeterminowane, czy to budową mózgu, czy rodziną pochodzenia. Jednak człowiek ma w sobie taki element wolności, dzięki któremu czasem może żyć inaczej, niż wskazywałyby na to wszystkie okoliczności. No i tyle...

Kolejne spory z psychologią, religią, ekonomią, kulturą i mediami są jakieś takie miałkie, płytkie, powierzchowne, pełne banałów i truizmów... Jak to na huśtawce, pojawiają się co jakiś czas, rzeczy ciekawe i inspirujące, ale generalnie z treści kolejnych rozdziałów wyłania się świat, w którym nie ma mądrych...

Patka | 2018-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Kilka rozdziałów przeczytałam tylko dlatego żeby dotrzeć do kolejnych. Natomiast poza tym moje 8/10. Dużo rzetelnych źródeł, podanych w takiej formie, że czytelnik aż chce do nich zajrzeć. Lekka, przystępna forma. Nie ma potrzeby czytać niektórych zdań dwa razy. Jak na totalnego laika w temacie przystało, książka odpowiedziała mi na wiele pytań, rodząc inne, na które po chwili znów można było znaleźć odpowiedź. Jak na "mądrą" lekturę to całkiem lekka i przyjemna lektura ;)
Przewróceniu ostatniej strony towarzyszy lekka satysfakcja i głód wiedzy.
Zdecydowanie polecam.

Felzmann | 2017-10-29
Przeczytana: 29 października 2017

Kongenialna, niezwykle potrzebna. Jestem od wielu lat słuchaczem audycji Tomasza Stawiszyńskiego, a nie tak jak Materna, od kilka tygodni, i od dawna wiem, że to człowiek wybitny. Mało jest taki osób w polskich mediach. Ten człowiek owładnięty jest pasją poszukiwania prawdy. Bardzo go szanuję. Ale nie jest tak, że się z nim zgadzam we wszystkim. Ciągle to zaznaczam, bo ludzie mają problemy z rozróżnianiem tych rzeczy.

Fragile | 2017-10-23
Przeczytana: 17 października 2017

inne spojrzenie na wiele kwestii (m.in. samobójstwo, śmierć, psychoterapię), co zawsze jest cenne; można się zgadzać lub nie, ale warto poznać odmienny punkt widzenia

Sia | 2017-09-30
Przeczytana: 29 września 2017

Książka jest niezwykle cenna z uwagi na to, iż obala wiele mitów psychologicznych, terapeutycznych oraz takich typowo życiowych spraw w związku z którymi można mieć różnego rodzaju dylematy. Polecam z uwagi na to iż można się z jej treści dowiedzieć czego się wystrzegać aby nie wpaść w sidła wiecznej "pracy nad sobą" zrozumieć, że każdy z nas ma w sobie coś wartościowego oraz że życie nie zawsze jest takie piękne i wspaniałe jak chcą nam wmówić różni guru "rozwoju osobistego". Warto przeczytać tę książkę.

mala | 2017-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Zachęcił mnie opis na okładce książki - pomyślałam że będzie to interesująca książka o psychologii z przymrużeniem oka. Dobrnęłam do końca tylko dlatego że nie porzucam w połowie nie przeczytanej książki. Czytając ją bardzo współczułam promotorom czytających prace magisterskie, bo taką formę przybrała ta książka. Jedyne co dało się czytać to wstęp w każdym rozdziale (autor pisał własnymi słowami) i te fragmenty były nawet ciekawe, cała reszta cytat po cytacie.

lobo_tommy | 2016-12-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBook, 2016
Przeczytana: 31 grudnia 2016

Ciekawa pozycja zwłaszcza dla laików rozmyślających nad ludzką psychiką, jej funkcjonowaniem oraz wpływem psychoterapii. Pomimo tego, że omawiane tematy są dość przystępnie przedstawione, to poszczególne rozdziały - eseje wymagają lekkiego skupienia nad tym co czytamy. Książka raczej skłania do dalszego zgłębiania własnych zainteresowań, bo autor ani nie daje jasnej odpowiedzi, ani poza paroma wyjątkami nie przedstawia konkluzji. To takie zasygnalizowanie tematu, bez większego dezawuowania żadnej z ideologii (choć słowa krytyki się pojawiają). Problem jaki mam po przeczytaniu, jest taki że niewiele z niej zapamiętałem (poza tym, że Jung w zasadzie ogarnął wszystko już dawno temu). Pozaznaczałem sobie lektury do przeczytania i tematy do zgłębienia.
Ogromna korzyść tej lektury to dystans i ograniczone zaufanie do psychoterapii oraz uświadomienie sobie, że są rzeczy na które nie mamy wpływu.

| 2015-09-22

Nieudana potyczka Dawida z Goliatem. Żeby sie z kimś potykać, najpierw trzeba byc mu równym, a przynajmniej byc jego godnym przeciwnikiem. Odnoszę wrażenie że jest to książka nastawiona na wywołanie kontrowersji - dośc niebezpieczne w kraju gdzie wizyta u psychologa wciąż jest tabu, a rodzice i nauczyciele w przeważającej (i przerażającej) większości nie mają pojęcia jak ich zachowania wpływają na rozwój małego dziecka.

Powiedziawszy to, cenię felietony pana Stawiszyńskiego w innych miejscach, natomiast dla zainteresowanych taką tematyką polecam książki Jamesa Hillmana.