Ciało

2013-02-22
2013-02-22
Elżbieta Piotrowska
thriller morderstwo sensacja kryminał

Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki Studentka Gary Braver, Tess Gerritsen
Studentka Gary Braver, Tess G...

We wstępie do powieści, zatytułowanym Od autorki, Tess Gerritsen pisze: „Zanim zy­ska­łam re­no­mę jako au­tor­ka dresz­czow­ców, przez lata żyłam w innym li­te­rac­kim wcie­le­niu – au­tor­ki ro­man­tycz­nych po­wie­ści ze su­spen­sem … Na­pi­sa­łam dzie­więć takich powieści i stop­nio­wo uświa­da­mia­łam sobie, że ele­men­ty sen­sa­cji za­czy­na­ją do­mi­no­wać nad wąt­ka­mi ro­man­so­wy­mi. Prze­cho­dzi­łam prze­obra­że­nie w au­tor­kę kry­mi­na­łów i ta ewo­lu­cja jest wy­raź­nie do­strze­gal­na w po­wie­ści „Ciało” (opu­bli­ko­wa­nej po raz pierw­szy w 1994 roku pod ty­tu­łem „Peggy Sue Got Mur­de­red”*) Jest to romans. Ale także kry­mi­nał, bo głów­na bo­ha­ter­ka, le­kar­ka są­do­wa, tropi przy­czy­nę serii ta­jem­ni­czych zgo­nów.”

W porównaniu z Maurą Isles z najsłynniejszej serii powieściowej Tess Gerritsen, zatrudniona jako lekarz sądowy w leżącym nad Atlantykiem, chylącym się ku upadkowi mieście Albion Kat Novak ma oczywiście znacznie mniejsze pole do popisu. Ale nie tylko podczas przeprowadzania autopsji zachowuje się równie profesjonalnie, wykazuje również podobną determinację w dotarciu do prawdy na temat przyczyn i okoliczności śmierci osób, których zwłoki trafiają na jej stół sekcyjny.

Ważne w tej pomostowej - jak ją określa autorka - powieści są społeczno-polityczne uwarunkowania zarówno intrygi kryminalnej, jak i prywatnego życia bohaterki. Mimo że obraz, jaki one tworzą jest ponury i pozbawiony nadziei, literacko jest po prostu ciekawy i w tym sensie ubogaca fabułę.

W ogóle byłabym powieścią zachwycona, gdyby nie dwa, niestety poważne zgrzyty. Gdzieś w połowie książki dochodzi do miłosno-erotycznego dialogu między Kat a jej partnerem, trochę przez przypadek zaangażowanym w intrygę narkotykową właścicielem firmy farmaceutycznej, Adamem Quantrellem. Oczy przecierałam ze zdumienia, jak poważna autorka mogła wyprodukować takiego gniota! Zwłaszcza że skłonny do nadmiernej emfazy lektor audiobooka, Wiktor Zborowski, jeszcze uwypuklił szmirowaty charakter tej interakcji.

Jeszcze większy dysonans wywołało rozwikłanie intrygi kryminalnej, do bólu trywialne, zupełnie nieprzystające do powagi głównego motywu powieści. Choć konsekwencje tego rozwiązania bynajmniej banalne nie są. Przed finałem dochodzi jeszcze do…

* Obecnie anglojęzyczne wydania są lepiej znane pod tytułem „Girl Missing”

Niezła, choć zakończenie trochę rozczarowujące.

Niezła, choć zakończenie trochę rozczarowujące.

Kryminał przeplatany romansem. Przyjemna lektura na urlop.

Kryminał przeplatany romansem. Przyjemna lektura na urlop.

Kate Novak lekarz sądowy. Kobieta robi sekcje kilka osób, które giną w nieznanych okolicznościach. Okazuje się że to ludzie z marginesu i po zarzyciu nowego narkotyku.
Nowy narkotyk pochodzi z formy farmaceutycznej, której właścicielem jest Adam. Wpadają sobie w oko. Kate i Adam choć pochodzą z różnych światów.
Wątek przedostania się narkotyku na rynek jest zawiły i usłany trupami wraz z szantażami.

Czytało się dobrze oraz płynnie. Super nagłych zwrotów nie było ale powieść na plus.

Wątek przedostania się narkotyku na rynek jest zawiły i usłany...

czyta się przyjemnie, dla mnie brak efektu wow

czyta się przyjemnie, dla mnie brak efektu wow

Czyta się dobrze. Kryminał jest ok. Na tle twórczości autorki nie jest zły, ale czegoś mi tu brakowało.

Mega

Mega

Przeczytałam kolejną książkę Tess Gerritsen i uważam, że jest świetna. Lubię jej pióro. Książka wciągnęła mnie i nie mogłam odłożyć jej na bok.

Jeżeli ktoś zaczął czytać książki Tess Gerritsen od cyklu Rizzoli & Isles to ta książka może go przynudzać. Nie jest to typowy kryminał a thrillerze nawet nie ma mowy. Można ją śmiało uznać jako delikatny przerywnik w krwawej uczcie jaką zazwyczaj serwuje nam autorka w innych książkach. Nie mniej jednak dla fanów Tess to pozycja obowiązkowa.

Napisana poprawnie, ale to faktycznie ledwo ślad "cukru w cukrze". Na pewno nie jest to pełnokrwisty kryminał, więc osoby, które tego szukają powinny sobie odpuścić tę pozycję

• Tess Gerritsen