Kronika podwójnej moralności

Wydawnictwo: Paradox
83-85870-00-8
historia
violabu

Postać papieżycy Joanny, chociaż odżegnuje się od niej Kościół katolicki, ma bardzo wiele cech prawdopodobieństwa. Pasją kardynała Richelieu była polityka; uprawiał ją nawet w łóżkach swoich kochanek. Charles Chaplin przez całe swoje życie uwikłany był w przeróżne skandale małżeńskie i pozamałżeńskie. Przekleństwem Włodzimierza Lenina była nie tylko wiara w socjalizm, ale także nabyty w...

Przekleństwem Włodzimierza Lenina była nie tylko wiara w socjalizm, ale także nabyty w młodości syfilis, który wyniszczył psychicznie i fizycznie wodza rewolucji.
Adolf Hitler, wódz niemieckiego narodu, był człowiekiem pełnym seksualnych kompleksów, które rekompensował na polu politycznym.
Józef Stalin był paranoicznym zbrodniarzem, nie oszczędzał także swoich najbliższych.

źródło opisu: Tylna okładka książki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

violabu | 2013-04-19
Przeczytana: 20 kwietnia 2013

"Kronika podwójnej moralności" jest zbiorem informacji na temat znanych postaci historycznych. Informacji, jakich na pewno nie znajdziemy w podręcznikach! Historyk Jerzy Jankowski skupił się głównie na skandalicznych faktach mających miejsce wokół opisywanej osoby, które, co trzeba przyznać potrafią przerażać, zaskakiwać, intrygować.

Tytuł książki mówi o podwójnej moralności, jednak przedstawiona została głównie jedna, ta druga - określana w cudzysłowie. Pozycja nie zawiera zatem rzeczowego porównania pozytywnych i negatywnych aspektów zachowań opisywanych postaci historycznych, na co liczyłam biorąc do ręki książkę. Wynika z tego, iż celem dla autora było pokazanie niemoralnych, ekstrawaganckich oraz budzących grozę zachowań i prawdopodobnie dlatego w dużej mierze postaci zostały przedstawione pobieżnie. Na przykład w przypadku Aleksandra Macedońskiego całkowicie opuszczono zagadnienie wybitności tej postaci jako stratega i zdobywcy terytoriów.

Na kartach książki słowa...

Inger | 2015-01-22
Przeczytana: 2009 rok

Książka, do której uwielbiam wracać:)

Edyta | 2017-01-05
BoAn Jan | 2015-01-27