Skąd się biorą dziury w serze? Historyjki dla ciekawskich dzieci

Seria: Historyjki dla ciekawskich dzieci
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Warum ist die Banane krumm? Vorlesegeschichten für neugierige Kinder
zabawa, historyjki
Ag2S

Dlaczego banany są krzywe? Dlaczego niebo jest niebieskie? Dlaczego samoloty umieją latać? Gdzie jest wiatr, kiedy nie wieje? Skąd się bierze sól w morzu? Dlaczego wypadają mleczne zęby? Ta książeczka wyjaśnia mnóstwo równie ciekawych kwestii. Marysia dostaje na urodziny zestaw małego badacza i odkrywa, dlaczego dżdżownice nie mają nóg. Dziadek Maksia wyjaśnia chłopcu, dlaczego świecą gwiazdy. A Elka zawsze chciała wiedzieć, skąd się biorą dziury w serze. Razem z kolegami i koleżankami z klasy odwiedza mleczarnię, w której produkuje się sery…

W dziewiętnastu zabawnych i trzymających w napięciu historyjkach dzieci znajdą zaskakujące odpowiedzi na nurtujące je pytania, ale także dorośli wiele się z nich dowiedzą.
Warto więc zasiąść z kilkulatkiem do wspólnego czytania, a starsze dziecko zachęcić do samodzielnej lektury. Książeczkę ilustrują kolorowe zabawne obrazki Heike Vogel.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2013

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
Ines książek: 1311

Ciekawe dla ciekawskich

Podobno ciekawość to pierwszy stopień do piekła. To powiedzenie chyba nie do końca sprawdza się w przypadku dzieci, które będąc żądne wiedzy, rozwijają się intelektualnie, kreują własne opinie, a przy okazji budują relacje z najbliższymi. Dziś, kiedy najmłodsi otoczeni są wszelkimi nowinkami technicznymi, mają ogromne możliwości, by swobodnie poznawać otaczający je świat, odnajdywać odpowiedzi nawet na najdziwniejsze pytania. Czasem jednakże nawet ci najbardziej samodzielni „odkrywcy” potrzebują pomocy dorosłych, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem pomogliby im zrozumieć trudniejsze zagadnienia. Wsparciem podczas takich rozmów może być niezwykle ciekawa książka „Skąd się biorą dziury w serze? Historyjki dla ciekawskich dzieci” autorstwa niemieckich autorów: Petry Marii Schmitt i Christiana Drellera. Jej odbiorcami mogą być dzieci w wieku przedszkolnym, ale raczej te mające szerokie zainteresowania i chęci, by poświęcić swój czas na wysłuchanie dość poważnych historyjek z faktami w roli głównej, a nie bajeczek gęsto okraszonych banalnymi rysuneczkami. W tej publikacji króluje bowiem tekst a nie obraz. Tu jest kreatywnie, mądrze i ciekawie – ręczę.

Najpierw kilka słów o autorach. Petra Maria Schmitt zaczęła pisać dzięki swoim „ciekawskim” dzieciom, które sprawiły, że obecnie tworzy ona nie tylko książki, ale również audycje dla rozgłośni radiowych i scenariusze do programów telewizyjnych. Christian Dreller, wcześniej pracował w wydawnictwach publikujących książki dla dzieci, aktualnie sam pisze książki, naucza i tłumaczy. Heike Vogel – absolwentka Wyższej Szkoły Grafiki i Projektowania w Hamburgu, której wybór na ilustratorkę tejże książeczki był strzałem w dziesiątkę, bo jej prace są doskonałym zwieńczeniem tegoż dzieła.

Teraz przejdźmy do treści: w książce zawarto dziewiętnaście opowieści, z których w każdej historii to dzieci z jakimś konkretnym problemem występują na pierwszym planie. To ważne, bo z dziecięcym bohaterem każdy milusiński może się łatwo identyfikować: jest w ich wieku, ma podobne pytania, pokrewne rzeczy go zastanawiają. Kiedy czytelnik stopniowo dochodzi do głównego tematu, adrenalina, podobnie jak i ciekawość wzrasta. Wszystkie teksty są dość krótkie, więc prawdopodobieństwo, że dziecku uda się na nich skoncentrować i nie zmęczyć jest wysokie. Dodatkową ich zaletą jest fakt, że są one napisane tak, że nawet dorosły czytelnik wciągnie się bez trudu. Uzupełnieniem intrygującej treści, są ładne ilustracje (ewentualnie schematy, ułatwiające zrozumienie danego zagadnienia) wspomnianej wcześniej Heike Vogel, przykuwające uwagę każdego odbiorcy bez względu na wiek. Jakie tematy poruszają opiewane przeze mnie historyjki? Niebanalne, jak choćby krzywizny bananów i ich przyczyny, brak nóg u dżdżownicy, obecność soli w morzu i prądu w gniazdku, błękit nieba, dziury w serze, wypadanie mlecznych zębów. Młody człowiek bez trudu zrozumie także, dlaczego gwiazdy świecą, czemu niektórzy ludzie mają ciemną skórę, gdzie jest wiatr, kiedy nie wieje, itp. Dorosłych zadziwi prawdopodobnie informacja, jakie zwierzę jest najpotężniejsze na świecie i które ryby mogą utonąć. Te i inne kwestie z pewnością rozbudzą zainteresowanie dzieci, a możliwość odkrywania świata wspólnie z rodzicami, dziadkami czy innymi dorosłymi pogłębi więzi rodzinne i będzie dodatkową okazją do dobrej zabawy.

Jeśli poszukujecie książki, która pomoże Wam zmierzyć się ze skomplikowanymi pytaniami Waszych szkrabów, a której lektura będzie dla nich prawdziwą przyjemnością, polecam Wam „Skąd się biorą dziury w serze?” Starsze dzieci mogą ją z powodzeniem przeczytać same i odnieść taką samą korzyść. Polecam, naprawdę warto!

Agnieszka Biczyńska

michal2907 | 2019-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2019

'Niech mi każdy powie szczerze skąd się biorą dziury w serze?'.

Nie wiecie? Bo ja przed lekturą tej książeczki nie wiedziałem. A dlaczego niebo jest niebieskie albo dlaczego drzewa jesienią zrzucają liście. Może ktoś kpić, że wziąłem się za książkę dla dzieci. Ale zanim zacznie niech odpowie mi na ww pytania. I na 16 pozostałych.

Niektóre może są proste. Np. 'gdzie chowa się słońce, gdy go nie widać?'. Ale na większość z nich większość dorosłych pewnie nie zna odpowiedzi. Ja sam chciałem je poznać i dlatego odpaliłem tę książeczkę.

Trochę dorosłej krytyki. Ważnym pytaniom i odpowiedziom towarzyszą scenki rodzajowe z udziałem dzieci. I tu mam wątpliwości. Jedna dotyczy wieku dzieci. Patrząc po wieku dziecięcych bohaterów jest to książka dla 5 i 6- latków. Na pewno? Patrząc na wiedzę dzieci, ich pytania i stopień komplikacji języka wydaje mi się, że książka jest skierowana do nieco starszego odbiorcy. 8- 10 lat?

Ba! Sam musiałem przewijać i powtarzać niektóre wyjaśnienia. Są...

Tomasz | 2019-01-03
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Ciekawe pytania i fajne wyjaśnienia, ale troszeczkę nużące historyjki wprowadzające. Często syn mi przy niej zasypiał :) Ogólnie na tak :)

Cezar Kolcz | 2018-10-24
Przeczytana: 24 października 2018

Na wstępie - czemu chwyciłem tą książkę do ręki? Przez tytuł. Tylko nie doczytałem, że to "historyjki dla ciekawskich dzieci".
Zacznijmy od początku - czy książka jest ciekawa? Tak. Czy książka jest zrozumiała? Tak. Czy dałbym książkę swojemu dziecku? Otóż nie.
Historia chłopca który rozmawia z nieznajomym w samolocie jest trochę... niepokojąca. Nie chodzi o to, że jest tam jakiś podtekst. Po prostu nie chciałbym, aby moje dziecko uczyło się rozmawiać z nieznajomymi zdenerwowanymi osobami starszymi. Można to nazwać przezornością.
Czy oprócz tego znalazłem minusy? Tak. Atomy i cząsteczki to słowa których uczyłem się mniej więcej w 4 klasie podstawówki na przyrodzie. Za wcześnie na takie wypowiedzi dla takich "malców".
Z drugiej strony niektóre rzeczy były ciekawe, nawet dla mnie. Dziury w serze, proste wytłumaczenie starzenia... Przez to trochę dziecko uczy się respektu dla ludzi starszych.

ewa | 2017-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Szczerze polecam nauczycielom oraz rodzicom, którym się "chce". Bardzo inspirująca pozycja. Rozbudza ciekawość świata. Podsuwa wiele pomysłów zarówno na ciekawą, urozmaiconą lekcję, jak i zabawy w domowym zaciszu połączone z eksperymentowaniem.

Olga | 2016-09-12
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2016
Przeczytana: 12 września 2016

Wszystko fajnie, ale dzieci w tej książce żywią się frytkami, pizzą i wielkimi porcjami lodów, a czasem gadają jak dzieci w reklamach (trochę sztucznie). Poza tym historyjki są nawet ciekawe.

unknown_pleasures | 2016-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2016

Bardzo przyjemna książeczka dla dzieci małych i dużych. Nawet dorosły, stary dinozaur może się z niej dowiedzieć czegoś ciekawego!

aningro | 2016-02-16
Przeczytana: 14 lutego 2016

Książka bardzo dobra i bardzo potrzebna. Choc momentami bylo za duzo naukowego tlumaczenia, ktore moglo byc nie do konca zrozumiale dla mlodszych odbiorców. Mimo to i tak polecam, bo pewnie w przyszlosci jeszcze nie raz do niej siegniemy

katecz | 2015-05-11
Przeczytana: 2015 rok

Ciekawa książka, ale raczej dla starszych dzieci (bystry 5-latek +), które chcą się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy. Fajnie wytłumaczone.

Adam | 2013-08-12
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Ta książka może nauczyć nowych rzeczy, na przykład skąd się biorą dziury w serze.Tego już dowiecie w książce.Ta książka jest ciekawa polecam powodzenia w czytaniu.

To recenzja Marysi (lat 9) :)

Maleństwo | 2013-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2013

Dziecięca ciekawość jest często zjawiskiem niewytłumaczalnym, budzącym grozę, ponadczasowym, międzygalaktycznym ... generalnie nie do ogarnięcia. Moje dzieci (zarówno Starsza jak i Młodszy) do zagadnień im niezrozumiałych podchodzą identycznie. Nie bacząc na wykonywane przeze mnie w danej chwili czynności wydobywają ze swoich ust mrożące krew w żyłach zawołanie MAMOOOO!!!. Jest ono specyficznie intonowane stanowiąc niejako ostrzeżenie przed mającym nastąpić wodospadem pytań. Jeżeli w porę nie zareaguję, wodospad spada z siłą Niagary i już nic mnie nie uchroni przed wspólnym zwiedzaniem internetu w poszukiwaniu odpowiedzi.
W ostatnim czasie powyższe zjawisko (przez ignorantów zwane dziecięcą ciekawością) zostało złagodzone w sposób niespotykany. Otóż pytania nie rodzą się samoistnie w małych głowinach, pochodzą bowiem ze spisu treści książki, której przewrotny tytuł "Skąd się biorą dziury w serze?" również wzbudził bliżej nieokreśloną liczbę pytań.
Książka zawiera 19 opowiadań...