Zgłosuj na książki roku 2017

Małżeństwo Klaudyny. Klaudyna odchodzi

Tłumaczenie: Krystyna Dolatowska
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Claudine en ménage. Claudine s'en va
83-06-01234-08
megii24

Colette to znana francuska pisarka, autorka obyczajowo – psychologicznych powieści. Zdobyła ogromną popularność dzięki kontrowersyjnym, jak na owe czasy, książkom o Klaudynie, opartym częściowo na motywach autobiograficznych.

Bacha85 | 2013-04-09
Przeczytana: kwiecień 2013

Książka trzyma dobry klimat poprzedniej części. Wprawdzie w ostatnim tomie: "Klaudyna odchodzi", zmienia się autorka pamiętnika, jednak nie przeszkadza to aż tak bardzo. Sama Klaudyna coraz bardziej dojrzewa i uczy się panować nad targającymi ją uczuciami. Postać autorki drugiego pamiętnika z początku mnie irytowała. Jednak z czasem miło było patrzeć, jak Annie przeistacza się z zahukanego zwierzątka w kobietę, może jeszcze nie wyzwoloną, ale przynajmniej wolną.

ira | 2012-02-23
Na półkach: Przeczytane, 2012, Posiadam
Przeczytana: 23 lutego 2012

Część druga opowieści o Klaudynie nie ma już tego smaku zakazanej przyjemności, opisy - pełne aluzji, oczywiście - pożycia małżeńskiego i romansu z piękną Paryżanką nie bawią już tak, jak szczenięca miłość Łusi czy podpatrywane czułości nauczycielek.
Nie można jednak zaprzeczyć, że swój "oldskulowy" urok "Klaudyna" ma. :-)

Monika | 2012-10-02
Przeczytana: 25 września 2012

Bardziej przypadły mi do gustu 2 pierwsze części o Klaudynie. Smutno mi trochę było, że muszę się z Klaudyną pożegnać. Miło było jej towarzyszyć w najważniejszych wydarzeniach w jej życiu.

Camille | 2016-11-28
SandraD | 2016-10-30
Przeczytana: 11 listopada 2016
gosia3310 | 2016-09-15
vivka3 | 2016-08-28
Katarzyna | 2015-08-12
Dobrze wyjść z pisarzem: Colette

Pamiętam, jak pierwsze zdanie „Klaudyny w szkole”, poprzedzone wstępem pełnym leniwego, kociego wdzięku, uwiodło mnie jako dwunasto-trzynastoletnią dziewczynkę. Czytanie kolejnych tomów cyklu miało wymiar guilty pleasure, z tym że nie miałam wtedy pojęcia o istnieniu czegoś takiego. Przyjemność była wtedy tylko przyjemnością, bez poczucia winy, bez skruchy.