Do moich ewentualnych czytelników

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Świadectw Zagłady". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, Żydowski Instytut Historyczny
9788393220274
kuwaka

Pod wieloma względami Do moich przyszłych czytelników to tekst wyjątkowy, stanowiący faktograficzny i emocjonalny zapis doświadczenia czasu Zagłady. Wspomnienia Symchy Binema Motyla dają pełny obraz losów Żydów warszawskich od wybuchu wojny, poprzez życie codzienne w getcie, szmugiel, akcję likwidacyjną, powstanie kwietniowe, ukrywanie się po aryjskiej stronie, aż do Hotelu Polskiego, obozu w Bergen-Belsen i wyzwolenia. Tekst ten jest świadectwem człowieka wtłoczonego w tryby historii, który za wszelką cenę próbuje ocalić siebie i swoją rodzinę. Postać autora jawi się tutaj jako figura everymana, który nagle staje przed niebezpieczeństwem śmierci i próbuje uniknąć tragicznego, losu wykorzystując spryt, odwagę, znajomości i sploty okoliczności. We wspomnieniach widać jego przemianę z przeciętnego, żyjącego dość wygodnie urzędnika-inteligenta w szmuglera-cwaniaka, adaptującego się do sytuacji wojennej i wykorzystującego każdą okazję, by zabezpieczyć byt swojej rodziny

źródło opisu: http://www.holocaustresearch.pl/index.php?show=498

źródło okładki: http://www.holocaustresearch.pl/index.php?show=498

Zuzanna | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Świetne wspomnienia - dobre literacko, ciekawe z perspektywy historycznej. Gdyby to ode mnie zależało, włączyłabym do listy lektur - może to ograniczyłoby nieco liczbę głupków, którzy "zamawiają piwo" w hitlerowskim pozdrowieniu. Zadowoliłby mnie nawet jeden głupek mniej.