x
poezja
Adrian Tync

Adrian Tync | 2013-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Tytuł tomu - "Anatomia" doskonale oddaje atmosferę dzieła. MAmy tu bowiem do czynienia z typowymi dla Rymkiewicza tematami: śmiercią, rozkładem i towarzyszącą jej pleśnią, a w konsekwencji naturą bytu. Wszystko w misternej, barokowej formie rodem z Naborowskiego i Sępa.
Dziełko to zawiera kilkanaście wierszy oraz dramat osnuty na motywach słynnej lekcji anatomii doktora Tulpa.
Zarówno poezje, jak i sam dramat są pełne pytań nie do rozwikłania, dotykających Boga, śmierci czy ogólnie rzecz ujmując - natury rzeczy. Pojawiają się Wergili, Gauguin, a nawet Parmenides wraz z Heraklitem.
Dzieło, pomimo charakterystycznego przeniknięcia duchem baroku brzmi na wskroś współcześnie - jeżeli cierpienie, to oplecione drutem kolczastym, a jeżeli zmarły, to np. ktoś ze współczesnych, jak choćby Mandelsztam czy Trzebiński.
Niezwykłe wyrafinowanie i kunszt tych utworów sprawiają, że lektura "Anatomii" to dotykanie zapomnianych rejestrów polszczyzny, a ich ważka tematyka to podróż po świecie...

Flora | 2016-04-26
Sasha | 2015-12-24