Wycieczka do wnętrza komórki

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Jak to się dzieje?". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Book House
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-7612-291-5
biologia dla dzieci
Przemek

Wycieczka do wnętrza komórki to książka dla Czytelników małych i dużych. Jeśli chcecie się dowiedzieć, albo w łatwy sposób sobie przypomnieć: - Czy komórka to telefon, małe pomieszczenie, a może coś jeszcze innego - Co decyduje o tym, że ktoś ma niebieskie oczy i jasne włosy, a ktoś inny brązowe oczy i ciemne włosy - Dlaczego kwiaty są kolorowe - Co się kryje za dziwnie brzmiącymi skrótami DNA...

- Czy komórka to telefon, małe pomieszczenie, a może coś jeszcze innego
- Dlaczego kwiaty są kolorowe
- Co się kryje za dziwnie brzmiącymi skrótami DNA czy RNA oraz nazwami takimi jak wakuola, rybosom czy helisa
wybierzcie się z nami w podróż do wnętrza komórki i odkryjcie jej tajemnice.

źródło opisu: Okładka tylna

źródło okładki: skan własny

Przemek | 2013-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Bardzo zręcznie napisana książka o biologii komórki dla dzieci (z lekkim celowaniem w stronę komórek roślinnych niż zwierzęcych, ale na tym poziomie trudności nie gra to większej roli).
Moim zdaniem książka jest oczko lepiej napisana niż encyklopedia dziecięca "Było sobie życie: Tajemnice ludzkiego ciała", gdzie znajdują się niekiedy fragmenty zbyt techniczne dla dzieci, ale w dziecięcych oczach chyba z nią trochę przegrywa brakiem "magnesów" w postaci krwinek z oczami i rękami, gadających enzymów, itp. Chociaż szata graficzna książki jest bardzo dobra.
Dobór informacji jest starannie wyselekcjonowany aby nie było ich za dużo i aby nie odwoływały się do zbyt trudnych pojęć. Np. skrótu DNA nikt nie próbuje rozwijać, zamiast tego pokazuje się trwałość struktury helisy DNA w porównaniu z jedną nicią RNA, mówi się o nawijaniu na nukleosomy i formowaniu chromosomów, o czterech składnikach budulcowych (ACTG), które składają się jak klocki, o tym, że zapisane tam jest to, kim jesteśmy....

Na półkach