W szkole i na wakacjach

Wydawnictwo: WSiP
8302030473
popularnonaukowa

Wypisy dla klas pierwszych z 1978, wznawiany aż 14-krotnie. To wydanie jest wydaniem dziewiątym, z 1986 roku z ilustracjami Heleny Matuszewskiej.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie własne

Beata | 2019-08-13
Na półkach: Przeczytane, Dawno temu....

Już sama okładka to podróż sentymentalna.... ech!

Kinga | 2019-02-21
Przeczytana: grudzień 1993

mój ulubiony podręcznik z podstawówki

"W szkole i na wakacjach" to jedna z moich ulubionych książek z dzieciństwa. Czy dzisiejsze pierwszaki też mają takie fajne czytanki?

Miód najcieplejszych wspomnień z lat szkolnych zalał moje serce, kiedy zobaczyłam tę okładkę.
Jako dziecko schyłku PRL-u, które zaczynało edukację, kiedy nasza demokracja była w powijakach, poznawałam szkołę jeszcze z oddechem komunizmu na plecach.
Abstrahując od polityki... coś było pięknego w tych właśnie podręcznikach, czego nie sposób ubrać w słowa: prawda przekazywana z pokolenia na pokolenie, czasem zalane atramentem stronice (bo książka była przekazywana z rąk do rąk, od kuzynki do siostry, brata czy sąsiada), jakieś echa drugiego śniadania, wylana przypadkiem farbka.
Dziś, mam wrażenie, już tego nie ma, i nie będzie, a szkoda. Jednakże w moim umyśle pozostanie ta refleksja na wieki.

Książkowo_czyta | 2013-01-15
Przeczytana: 1991 rok

O ile mnie pamięć nie myli był to jeden z pierwszych podręczników dla najmłodszych stawiających swe pierwsze, nieśmiałe kroki w nauce liter oraz czytania...

Do dziś pamiętam śledzone z wypiekami na twarzy (i palcem na tekście ;)), krótkie lecz treściwe historyjki przeplatane ilustracjami dla dodania całości smaku...

Wspominam ten tytuł z sentymentem :)

Czytam_Na_Tronie | 2013-01-13
Przeczytana: 1990 rok

Z ogromnym sentymentem podchodzę do tego podręcznika. Był to pierwszy podręcznik do języka polskiego, z jakiego przyszło mi się uczyć. Dzisiaj po ponad 20 latach niewiele pamiętam, z jego treści. Jednak właśnie tam były podstawowe wiadomości o naszym pięknym języku.

To właśnie z tej książki uczyło się pierwszych czytanek i w sporej mierze dzięki niej człowiek polubił czytanie. Wszystko było przekazane w sam raz dla 7-latka. Do tego te piękne i proste ilustracje pobudzały wyobraźnie. Wydaje mi się, że takiego podręcznika już nie ma w obiegu, ale to chyba na niekorzyść przyszłych i obecnych pokoleń pierwszoklasistów.

Ja bardzo go lubiłem i chętnie bym go kiedyś jeszcze raz przejrzał, ale będzie niesamowicie trudno go dostać.

Ocena: 10/10

Recenzja opublikowana na moim blogu: