Poszukiwacze. Dzieje ludzkich poszukiwań sensu świata.

Tłumaczenie: Marcin Stopa
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
6 (8 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The Seekers. The Story of Man's Cintinuing Quest to Understand His World.
83-05-13189-0
filozofia i etyka
Koval

Niezwykła książka o ludziach poszukujących odpowiedzi na pytanie o cel i sens naszej egzystencji. Boorstin wyodrębnia w dziejach kultury trzy style owych poszukiwań. Prorocy i filozofowie – Mojżesz, Sokrates, Platon, Arystoteles – oraz przedstawiciele reformacji szukali zbawienia, prawdy pochodzącej od Boga lub wyprowadzonej z rozumu. Machiavelli i Wolter byli rzecznikami cywilizacji i ducha liberalnego. Trzeci styl reprezentują m. in. Marks, Spengler, Toynbee i Bergson – przeświadczeni, że ludzie podlegają władzy historii.

źródło opisu: Własny

źródło okładki: Własne

Koval | 2013-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2013

Każdy człowiek nieco bardziej zainteresowany tym, co się wokół niego dzieje, patrzący dalej niż własna miska, a przy tym posiadający szersze horyzonty niż przeciętny mieszkaniec naszej planety kiedyś z pewnością stawiał sobie jedno z TYCH pytań. Niektóre problemy trapią ludzkość od wieków, a kto wie czy nawet nie towarzyszą nam od zarania dziejów i nie są równie stare jak rasa ludzka. Spośród kwestii typu „Czym jest świadomość?”, „Czy dusza istnieje, a jeśli tak to czym jest?”, „Jakie jest nasze miejsce we Wszechświecie?”, „Dlaczego powstał świat?”, „Czym jest dobro i zło?” oraz inne autor „Poszukiwaczy” stara się odpowiedzieć na równie podstawowe, a mianowicie „Jaki jest cel i sens życia?”.
Towarzysząc autorowi poznajemy odmienne koncepcje na ten temat, rozwijające się na przestrzeni stuleci, które z jednej strony wygasły, ale z drugiej stanowiły istotny przyczynek do współczesnych rozważań egzystencjalnych. Każda z owych teorii nich została zaprezentowana na podstawie żywotów i...

Nippon | 2017-09-23
Przeczytana: 2002 rok