Prawo dziecka do szacunku

Wydawnictwo: Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych
Damian

Krótka broszura autorstwa Janusza Korczaka - przyjaciela dzieci - zawierająca rozważania na temat prawa dzieci do szacunku. Autor rozważa temat na trzech płaszczyznach - rozdziałach:
Lekceważenie - nieufność, Niechęć, Prawo do szacunku, Prawo dziecka by było czem jest.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

remix1313 | 2019-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2019

chwila refleksji po lekturze w obliczu sposobu wychowywania rocznego dziecka... każda refleksja jest dobra i szukam ich nieustannie. tryumfuję konfirmując wyimaginowane, poprawne zachowania będące częścią mojej osobowości. jakże trudny to projekt dziecko, jaki odpowiedzialny, złożony i niepewny w rezultacie.

Besia | 2018-04-04

Nie wiem kiedy, ale czytałam i zawarte w tej książce idee miały realny wpływ na wychowanie moich dzieci.

Jarold86 | 2017-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2017

Zawarta w tej pozycji mądrość jest bezcenna,przy codziennych trudach,radościach warto do niej wracać.Polecam

Garona | 2017-01-24

Krótkie rozważania Korczaka - wielkiego przyjaciela dzieci.
Wzór dla każdego rodzica, pedagoga.
Warto!

biblioteczka_justyny | 2015-04-12
Przeczytana: 28 marca 2015

Czy dziecko to odrębny gatunek, czy po prostu człowiek, który potrzebuje dużo miłości w drodze do dorosłości. Cierpliwości w zrozumieniu potrzeb, emocji i błędów, które popełnia, jak każdy z nas. Towarzyszenia w zrozumieniu zawiłości tego świata.

Warto przeczytać, szczególnie że można ściągnąć publikację za darmo ze strony Rzecznika Praw Dziecka. Czasem zapominamy o podstawach w pędzie dnia.
Link: http://brpd.gov.pl/ksiazki-informatory-poradniki/prawo-dziecka-do-szacunku

Cytaty:
"Mały intrygant bywa powodem tarć i kwasów dorosłych, zawsze
ktoś niechętny i urażony. Za pobłażliwość jednego, dziecko odpo-
wiada przed drugim. Często dobroć pozorna jest nierozumnym
niedbalstwem, na dziecko za cudze winy spada odpowiedzialność."

"Sprawdza się przepowiednia: wali się dach, bo zlekceważono fundament budowli."

"Naiwnie obawiamy się śmierci, nieświadomi, że życie jest koro-
wodem zamierających i nowo zrodzonych momentów. Rok – tylko
próba zrozumienia wieczności na powszedni użytek....

Kasia | 2014-08-06

Gdybym miała podać najważniejsze argumenty za czytaniem Korczaka, to byłyby to dwie rzeczy. Po pierwsze to szansa na zobaczenie świata z perspektywy dziecka, tego jak ono doświadcza świata, jak przeżywa. Podobno to dzieci są egocentryczne, ale jak nazwać nasz pomysł, że dzieci mają myśleć kategoriami dorosłych! Korczak odsłania świat dziecięcych kategorii myślenia, czucia. Po drugie, to szansa na rozbrojenie hipokryzji w tym, jak traktujemy dzieci. Korczak bardzo wprost, momentami wręcz brutalnie (i dobrze!) odsłania drugie dno rodzicielskich motywacji. Oj, zabolało mnie nie raz to, co przeczytałam (i dobrze!).
Pozostała część recenzji na blogu: http://ksiazkapsychologiczna.blogspot.com/

Silviana | 2014-04-28

Ta króciutka pozycja niesie ze sobą wiele treści.
Manifest Janusza Korczaka w „Prawie dziecka do szacunku” to jedno z jego większych dzieł, w którym ukazuje, iż dziecko powinno być traktowane podmiotowo, a ludzie dorośli powinni zważać na jego potrzeby, zainteresowania, liczyć się z jego zdaniem, a przede wszystkim szanować je i kochać.

Wielu uważa tak jak Janusz Korczak, że "(...) kochamy dzieci. Mimo wszystko są osłodą, otuchą i nadzieją, radością i wypoczynkiem, jasnym blaskiem życia"1. Jednak znajdą się również i tacy, dla których dziecko i jego prawa nie są ważne. Dla których dziecko to przedmiot, rzecz, którą można przestawić, rzucić w kąt, nie zważać na jego potrzeby i pragnienia.
Nie powinniśmy jednak zapominać, iż każde dziecko to członek naszego społeczeństwa, które w przyszłości będzie je przekształcało, zmieniało. Każde dziecko ma swoje uczucia, potrzeby, wartości, zainteresowania i każdemu dziecku należy się szacunek i miłość.
Janusz Korczak dla dzieci zrobił...

wiherek | 2013-12-18
Przeczytana: 07 grudnia 2013

Jestem filozof ale analiza tekstu dla mnie ciężka była.......

ewelina_stefania | 2013-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2013

książka/ broszura nie odkrywa niczego nowego, raczej wszystko jest oczywiste, ale jednak skłania do przemyślenia. Dlaczego ta pozycja się ukazała ? Może to kiedyś nie było takie oczywiste ?

asenata | 2013-11-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: maj 2013

Mam trochę mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Z jednej strony Korczak był osobą Wielką, z drugiej nie do końca rozumiem ten słowotok i nie do końca zgadzam się z zawartymi w niej teoriami.