Templariusze i Całun Turyński

I Templari e la Sindone di Cristo
978-83-7505-713-3
historia
Averil

Całun z grobu Chrystusa zaginął w czasie czwartej krucjaty. Na jego ślad natrafiono ponownie w połowie XIV wieku. Co działo się z tą cenną relikwią przez 150 lat? Najnowsze badania dowodzą, że całun ze Świętego Grobu przez półtora wieku był strzeżony przez templariuszy. W tajnych archiwach Watykanu Barbara Frale natknęła się na XIII-wieczny dokument, zawierający opis rytuału inicjacji...

Całun z grobu Chrystusa zaginął w czasie czwartej krucjaty.
Na jego ślad natrafiono ponownie w połowie XIV wieku.
Co działo się z tą cenną relikwią przez 150 lat?

Najnowsze badania dowodzą, że całun ze Świętego Grobu przez półtora wieku był strzeżony przez templariuszy. W tajnych archiwach Watykanu Barbara Frale natknęła się na XIII-wieczny dokument, zawierający opis rytuału inicjacji praktykowanego w Zakonie Ubogich Rycerzy Świątyni. Jednym z jego elementów było oddanie czci wizerunkowi mężczyzny, utrwalonemu na długim lnianym pasie. Oskarżenie o bałwochwalczą cześć składaną "brodatemu bożkowi" przyczyniło się jednak do kasaty zakonu. Włoska uczona stawia tezę, iż płótnem tym był Całun Turyński. Jej odkrycia rzucają więc nowe światło na fascynujące dzieje najpotężniejszego rycerskiego zakonu średniowiecza.
Prof. Barbara Frale specjalizuje się w historii średniowiecznej. Jest autorką wielu prac na temat wypraw krzyżowych i zakonu templariuszy.

źródło opisu: Wydawnictwo WAM, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwowam.pl

liv87 | 2015-02-09
Przeczytana: 07 lutego 2015

Książka typowo historyczna i trochę mi zajęło zanim wciągnęłam się w całą historię, a dawno już nie czytałam historycznych książek (może dlatego ;)), ale mimo wszystko bardzo ciekawa historia, autorka kilka razy się powtarza, ale uważam, że to bardziej na plus niż minus, ponieważ w ten sposób porządkujemy sobie tą wiedzę.

albarn | 2017-06-30
Przeczytana: 24 czerwca 2017