Status osoby niepełnosprawnej w polskim systemie prawa

Wydawnictwo: Gaskor Sp. z o.o.
Prawo, niepełnosprawność
marcellka

Status osoby niepełnosprawnej w polskim systemie prawa to omówienie regulacji obowiązujących w przedmiocie praw i obowiązków oraz ciężarów i uprawnień, które polski ustawodawca wiąże ze szczególną sytuacją osoby niepełnosprawnej. Publikacja syntezuje informacje zaczerpnięte z aktów różnej hierarchii i należące do różnych gałęzi prawa. Szczególną uwagę poświęcono ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz omówieniu zadań organów administracji publicznej. Autorkami książki są uznana specjalistka z zakresu prawa pomocy społecznej, dr Iwona Sierpowska oraz praktyk pomocy prawnej osobom niepełnosprawnym, Anna Kogut. Efektem ich różnorodnego doświadczenia jest kompleksowy charakter publikacji i ujęcie materii książki zarówno od strony aktualnego orzecznictwa i poglądów doktryny jak również prozaicznych problemów, z którymi borykać się muszą osoby dotknięte niepełnosprawnością. Status osoby niepełnosprawnej zawiera szereg najważniejszych aktów normatywnych dotyczących pozycji prawnej osoby niepełnosprawnej i wybór przydatnych wzorów. Publikacja stanowi niezbędne narzędzie dla osób, których praca wiąże się z problemem niepełnosprawności. Jej adresatami są w szczególności pracownicy socjalni, jednak opracowanie zawiera wiele praktycznych uwag, które powinny okazać się pomocne także dla dotkniętych niepełnosprawnością chcących bliżej poznać swoje uprawnienia. Publikacja omawia m.in.: - normatywne definicje, przesłanki i stopnie niepełnosprawności; - procedury orzekania o niepełnosprawności; - pozycję osób niepełnosprawnych w zakresie prawa do nauki i prawa do pracy; - organizację systemu edukacji oraz zasady zatrudniania osób niepełnosprawnych; - udzielanie wsparcia w ramach systemu zabezpieczenia społecznego, ze szczególnym uwzględnieniem świadczeń rodzinnych, z ubezpieczeń społecznych, funduszu alimentacyjnego i pomocy społecznej. Ostatni rozdział pracy stanowi przegląd szczegółowych uprawnień osób niepełnosprawnych rozproszonych w różnych źródłach prawa, analizuje ich sytuację w prawie cywilnym, karnym, podatkowym, porusza problematykę barier architektonicznych, przemieszczania i komunikowania się osób niepełnosprawnych z otoczeniem.

źródło opisu: Gaskor Sp. z o.o. 2010

źródło okładki: Gaskor Sp. z o.o. 2010