Blondynka na językach - Angielski Brytyjski

Okładka książki Blondynka na językach - Angielski Brytyjski Beata Pawlikowska
Okładka książki Blondynka na językach - Angielski Brytyjski
Beata Pawlikowska Wydawnictwo: G+J Seria: Blondynka na Językach językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Blondynka na Językach
G+J
2010-01-01
2010-01-01
Beata Pawlikowska język angielski języki obce

Ta książka to bardziej rozmówki dla podróżującego niż faktyczny podręcznik do nauki języka. Wyraziłam już swoją opinię o książce do nauki niderlandzkiego, powtórzę się i tutaj - w pełni popieram jedną z wcześniejszych opinii, mówiącą, że gramatyka to podstawa. Bez gramatyki nie da rady nauczyć się języka płynnie, gramatyka istnieje po coś. I jak już wspominałam - jako rozmówki książka jest OK, jako podręcznik do nauki języka nie. Trochę przeraża też cena - mniej płacę za semestr nauki w szkole językowej, gdzie uczy mnie tzw. native speaker.

Tutaj widziałam też fajny wątek dotyczący opinii polecam poczytać https://forumnauka.pl/forum-jezyk-angielskie/blondynka-na-jezykach-opinie-o-ksiazce/msg7418/#msg7418

U mnie sprawdziła się nauka angielskiego METODĄ WAŁKOWANIA dzięki takiej praktycznej nauce było mi przyjemnie się uczyć. Praktyka w końcu przełamała mnie do rozmowy.

Super książka pozwalająca opanować umiejętność posługiwania się podstawowym angielskim, nawet więcej niż podstawowym przez naukę całych zdań. Ta metoda sprawdza się przy odrobinie samodyscypliny.

Moja opinia na: https://takieksiazki.blogspot.com/2017/09/beata-pawlikowska-blondynka-na-jezykach.html

Znam wiele osób, które po angielsku mówią bardzo szybko i w miarę płynnie ale z ogromnymi przy tym błędami, które wiążą się z brakiem elementarnej wiedzy o gramatyce. Gramatyka to podstawa! Niech każdy to sobie zapamięta. Nawet powierzchowna znajomość gramatyki pozwala na głębsze zrozumienie tego, dlaczego trzeba mówić w ten, a nie w inny sposób, dlaczego dane wyrażenie odmienia się tak lub inaczej. Ja sam zacząłem uczyć się angielskiego o wiele szybciej kiedy zrozumiałem podstawowe założenia gramatyczne, wtedy wszystko zaczeło układać mi się w jednolitą całość.
Nie dajcie się omamić tym, którzy plotą bzdury, że gramatyka nie jest ważna. Owszem ze słuchu nauczyć się można mowić w obcym języku, jednak w większości przypadków będzie to mowa niepoprawna i z błędami. Kiedy się zna zasady gramatyki to człowiek sam u siebie wyłapuje błędy gdy pomyli się w trakcie rozmowy na przykład. Gramatyka to potężna broń w nauce języka obcego. To wiedza dlaczego się mówi tak, a nie inaczej, dlaczego w pewnych konkretnych przypadkach należy używać określonego czasu przeszłego, a w pozostałych posługiwać się z kolei innym czasem przeszłym.
Gramatyka to podstawa jeżeli chce się mówić biegle i poprawnie w obcym języku. Bez znajomości gramatyki poprawna, w tym wypadku angielszczyzna, jest niemożliwa. Istnieje zbyt wiele zależności gramatycznych, zbyt wiele czasów przeszłych lub przyszłych, by człowiek, przeciętny człowiek był w stanie wyłapać te wszystkie niuanse tylko i wyłącznie ze słuchu.
Dlatego powtórzę jeszcze raz - gramatyka to podstawa i nie dajcie sobie wmówić, że jest inaczej.

Bardzo bardzo dobra książka do nauki dla początkujących i dla tych którzy już coś umieją i chcą sobie przypomnieć pewne zagadnienia lub usystematyzować wiedzę. Często do niej sięgam :) POLECAM !!!

Bardzo łatwo i szybko można się nauczyć języka, często się powtarzają różne wyrażenia co jest wielkim plusem. Zarówno książka jak i płyta są bardzo pomocne i przemyślane.

Niestety trudno mi jest polecić tą książkę. Tak nieprofesjonalnego samouczka do nauki języka obcego nigdy wcześniej nie spotkałam.
Autorka powołuje się na naturalną zdolność do uczenia się języków obcych poprzez słuchanie, powtarzanie i otaczanie się danym językiem. Tak jak uczymy się języka ojczystego. Zapomina jednak, że tą naturalną zdolność tracimy jako kilkuletnie dzieci. Nie bez powodu lekcje języka obcego inaczej wyglądają w przedszkolach, a już inaczej w szkołach.
Ktoś kto nigdy wcześniej nie uczył się danego języka obcego po opanowaniu tego kursu będzie w stanie się porozumieć, ale nie będzie potrafił zastosować reguł np gramatycznych w innych przypadkach, bo nie są one wytłumaczone. Poza tym w kursie jest całe mnóstwo błędów, które z łatwością wyłapie ktoś, kto choćby liznął wcześniej języka obcego.
Jeśli ktoś potrzebuje na szybko nauczyć się kilku podstawowych zwrotów na nadchodzącą podróż, proszę bardzo. Ale stanowczo odradzam opieranie swoich umiejętności językowych na tym kursie. Poza tym język to ni tylko mowa, ale również pisownia. Bez pisanie nigdy nie nauczymy się dobrze języka obcego. Pani Beata traci również wiarygodność tym, że zdania czyta po polsku, w języku obcym jest lektor, hm, może i lepiej, ale chwalenie się znajomością wielu języków obcych nie, nierówna się z ich rzeczywistą znajomością. Konkludując: laikom odradzam, tym którzy język znają i chcieli by odświeżyć, jako ciekawostkę przyrodniczą do sprawdzenia się, osłuchania z brzmieniem i wyłapywania błędów.

Szybka i przyjemna nauka jezyka z Pania Beatka. Nic dodac nic ujac :)

Szybka i przyjemna nauka jezyka z Pania Beatka. Nic dodac nic ujac :)

Długo myślałam jak tę książkę ocenić. I nadal nie wiem czy dobrze to zrobiłam. Książka ma plusy i minusy.

Plusem jest cena. Drugim płyta w załączeniu.
Trzecim prostota przekazu.

Minusem na pewno jest samo założenie - błędne. Nie trzeba wkuwać słówek. Podobno. Nieprawda. Słówka w tej książce są, jak w każdej innej, do nauki języków. Mało tego - są całe zdania, do zapamiętania w całości. I bez wyjaśnienia skąd co. Nie ma żadnych objaśnień, nawet podstawowych: kiedy this, kiedy that, a kiedy there is/are.
Żadnej gramatyki. Żadnych zasad. Trzeba przyjmować treść taką, jak jest podana. W ciemno.

Fakt, nie uczymy się całych stron słówek, ale ja tego nigdy nie robiłam, bez względu na podręcznik. Uczyłam się słówek do podanego tekstu, tak jak tu musiałam się nauczyć słówek z rozdziału.
Nie widzę różnicy.

Kolejny minus jest taki, że książka prezentuje się tak, jakby gwarantowała umiejętność rozmawiania. Nie gwarantuje. :) Chyba że ktoś za rozmowę uznaje zakup banana i trzech jabłek. Wtedy owszem.

Materiał opiera się na głównych czasach i podstawowych zwrotach, gdy chcemy coś kupić, znaleźć, o coś zapytać. Po lekturze tej książki, nawet jeśli wszystko wykujemy, nie porozmawiamy o wakacjach w Norwegii (chyba że kupiliśmy tam a sculpture - wtedy zamienimy jedno zdanie),ani o sztuce Fredry. Po prostu nie zgubimy się na wycieczce w obcym kraju. Pod warunkiem, że będziemy mieli przewodnika. :)

Główny minus tej książki, to brak informacji o III formie czasownika. Błąd niewybaczalny. Wg mnie powinna być jasna informacja kiedy stosujemy tę formę i jak ona brzmi w tych czasownikach najczęściej używanych (przynajmniej).
Z drugiej strony... chyba niewiele da tłumaczenie przy jakim czasie używamy formy tej czy innej, skoro nie ma nigdzie mowy o budowie zdania w danym czasie...
Dlatego też nie do końca umiem pozycję ocenić. Jest niedopracowana.
Ale patrząc pod kątem tego, że miała być prosta, to może tak lepiej...
Nie wiem.

Co jeszcze jest karygodne - przy zdaniach w present perfect powinien być zapis, że używana forma czasownika, to nie bezokolicznik.
Jeszcze bym kilka kwestii znalazła, ale... książka jest tania, każdy może sam ocenić, czy ten sposób, ta metoda oswajania z językiem jest dla niego ok.

W każdym razie polecam tym, którzy wybierają się na wycieczkę do Londynu i chcą umieć powiedzieć dzień dobry i kupić sobie loda.
Zwłaszcza jeśli mają lat 60 i na żaden kurs się nie wybierają, bo nie widzą potrzeby.

Plusem jest cena. Drugim płyta w załączeniu.
Trzecim prostota przekazu.

• Podróżnicze