Moj dżihad

Wydawnictwo: Ender
literatura faktu
dasio72

Przy raporcie ze swego życia, który książką „Mój dżihad” składa nam Aukai Collins, najbardziej emocjonujący scenariusz Jamesa Bonda jest nudną czytanką. Dramatyczne uwikłania bohatera walczącego w Afganistanie, Kosowie i Czeczenii wpychają go w świat CIA i FBI. Po drodze jest śmierć. Ale w tym, komu wolno ją zadawać, a komu nie, tkwi sedno filozofii autora. I dlatego przy pojęciu „dżihad” tak ważny jest ten niewielki dodatek „mój”.
Krystyna Kurczab-Redlich, autorka książek o Rosji i Czeczenii („Pandrioszka”, „Głową o mur Kremla” i „Głową o mur Kremla – Nowe fakty”)

Szczerze polecam tę książkę, która wstrząśnie Twoim dotychczasowym podejściem do terroryzmu, islamu, a przede wszystkim do oceny działań służb specjalnych.
Nadkom. Dariusz Loranty, szef policyjnych negocjatorów Komendy Stołecznej Policji, były funkcjonariusz Biura Operacji Antyterrorystycznych

Ociekające krwią wyznanie uczestnika szkoleń w obozach Osamy bin Ladena w Afganistanie.
„The Washington Post”

Był wysportowanym, niebieskookim, irlandzko-amerykańskim religijnym neofitą, który stał się świętym wojownikiem w imię islamu – dopóki święta wojna nie zaczęła się zmieniać...
Aukai Collins dorastał w trudnym świecie: porzucony, walczący o życie na ulicy. W trakcie pobytu w poprawczaku przeszedł na islam, a następnie wkroczył na ścieżkę walki ramię w ramię z muzułmanami, którzy byli obiektem ludobójstwa w Czeczenii oraz innych krajach. Gdy ataki terrorystyczne na cywilów na całym świecie przybrały na sile, Aukai został poproszony o udział w misji, która miała na celu uprowadzanie zakładników i zabijanie cywilów – coś, czego nigdy by nie zrobił.
Pozbawiony złudzeń przez tych, którzy używali islamu dla swoich własnych celów lub do ataków na niewinnych, Aukai zaoferował swoje usługi FBI oraz CIA jako informator ds. walki z terroryzmem, co skutecznie zbliżyło go do jednego z przywódców ataków z 11 września 2001 r. Jego wielka siła i umiejętności – mogące pomóc w rozwiązaniu problemów dotyczących walki amerykańskich urzędników z czymś, czego nie rozumieli – zostały zignorowane przez niekompetentnych członków amerykańskich agencji wywiadowczych.
„Mój dżihad” jest historią pokazującą od wewnątrz jedno z największych zagrożeń światowego pokoju oraz stabilności współczesnego świata, opowiedzianą przez niedającego o sobie zapomnieć prawdziwego wojownika, który przeszedł swą drogę, walczył w bitwach i przeżył, by o nich opowiedzieć.

źródło opisu: empik.pl

źródło okładki: empik.pl

JoAnna | 2014-12-28
Przeczytana: 25 września 2014

Napisać dobrą książkę nie jest łatwo. A jeszcze trudniej jest napisać dobrą książkę o swoim życiu. Podstawą w niej powinien być ciekawy życiorys. Aukai Collins na nudę w swoim życiu na pewno narzekać nie może. Gdy dodać do tego reporterski styl, w jakim prowadzona jest cała opowieść, czytelnik ma przed sobą niebanalną, przepełnioną mocnymi fragmentami książkę, która stanowi ciekawe literackie doświadczenie.

"Mój dżihad" to spisane losy Amerykanina, który postanowił przejść na islam i walczyć u boku mudżahedinów. Z całej historii wyłania się rys człowieka odważnego, choć szalonego. Czasami ta osoba nas drażni, innym razem śmieszy. Momentami myśli się o nim jak o infantylnym młodym mężczyźnie, który miał nową zachciankę. Innym razem nie wierzy się w poziom jego odwagi, graniczącej z głupotą. Jednak to wszystko sprawia, że obok książki ciężko przejść obojętnie, nietrudno o moc dyskusji na jej temat.

Chociaż "Mój dżihad" jest swego rodzaju autobiografią, nie brak tutaj...

| 2013-06-20

krv | 2015-03-05

Dla mnie nudna mimo że interesuję się tematem.

Berfiljus | 2017-05-07
Wiktoria Krzyształa | 2017-02-11