Po australijskie złoto. O Sygurdzie Wiśniowskim

shatter

źródło okładki: zdjęcie autorskie

geokuba | 2019-09-25
Przeczytana: 25 września 2019

Drugi tom serii – „Po australijskie złoto” – kupiłem w 1987 roku mając 13 lat i mam egzemplarz do dzisiaj. Przeczytałem go dziesiątki razy. Z tego co pamiętam, miałem jeszcze w swoich rękach pierwszy, czyli „Prosto w paszczę smoka”, ale nie pamiętam czy to był mój komiks, czy pożyczony. Pozostałych trzech nawet na oczy nie widziałem. To był czas, kiedy komiksy znikały z księgarni i kiosków w zastraszającym tempie. Trza było mieć naprawdę fuksa i dodatkowo mieszkać w większym mieście, aby mieć szansę je kupić przed innymi. A że byłem maniakiem komiksów, a moja gminna miejscowość miała tylko 2 kioski, z czego w jednym siedziała zapijaczona, niemiła baba, to moje serce krwawiło dosyć często.
Wówczas też przez 3 lata próbowała funkcjonować mała księgarnia, ale padła, być może dlatego, że sprzedawał tam mój późniejszy nauczyciel od wuefu, nie wiem. Wiem, że kiedyś namówił mnie do kupna winyla (wtedy jeszcze górowały gramofony nad kaseciakami) Pink Floyd „Dark Side Of The Moon”, mówiąc,...

Danielista | 2017-12-25

Ten komiks (z krótkiej niestety serii "Polscy podróżnicy") przypomina stosunkowo mało znaną, aczkolwiek niezwykle barwną postać Sygurda Wiśniowskiego. Przy okazji sprawny scenariusz Stefana Weinfelda i charakterystyczne, sugestywne rysunki Marka Szyszko, które doskonale sprawdzają się w opowiadaniu tej awanturniczej historii, zabierają nas ma kontynent australijski, ukazując gorączkę złota czy problemy niewolnictwa.