W cieniu Antychrysta: idee staroobrzędowców w XVII w.

Wydawnictwo: Nomos
religia
Sławosz

Wiek XVII, a więc okres reformy Nikona, to okres w historii prawosławia bardzo ważny. Konsekwencje rozłamu spowodowanego reformą trwają po dziś dzień, a Polska jest jednym z krajów, które udzieliły schronienia staroobrzędowcom, tym, którzy wiernie bronili ortodoksji. Książka Elżbiety Przybył obejmuje zarówno rys historyczny, opisujący szczegółowo kolejne etapy konfliktu zakończone straceniem liderów (m.in. protopopa Awwakuma), jak również problematykę symboliki i liturgii staroobrzędowców.

źródło opisu: http://www.nomos.pl/

źródło okładki: http://www.nomos.pl/