Byt i Wartość u Nicolaia Hartmanna

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
brak tytułu oryginału, zbiór tekstów
Filozofia, Nicolai Hartmann
filozofia i etyka
czajnik2000

W przekonaniu Hartmann'a, analiza filozoficzna winna być uprawiana w trzech etapach poznawczych: 1) fenomenologia; 2) aporetyka; 3) teoria. Do takiego wniosku doszedł w refleksji nad rozumieniem historii filozofii. Ważne jest u H. rozróżnienie między filozofią systemową a filozofią problemową (systematyczną), stanowiące rezultat namysłu nad rolą, jaką w myśleniu winien odgrywać system. H jako...

W przekonaniu Hartmann'a, analiza filozoficzna winna być uprawiana w trzech
etapach poznawczych: 1) fenomenologia; 2) aporetyka; 3) teoria. Do takiego
(systematyczną), stanowiące rezultat namysłu nad rolą, jaką w myśleniu winien odgrywać system. H jako zdecydowany antyredukcjonista, przeciwnik
wszelkich „izmów”, podkreślał znaczenie filozofii systematycznej, będącej
nieustanną analizą powracających problemów filozoficznych; twierdził zresztą, że problemy filozoficzne nigdy nie mogą zostać rozwiązane do końca, tak jak nigdy nie nastąpi koniec filozofii. Przejawia się w tym przekonanie H., że problemy zawierają w sobie irracjonalną resztę, która stanowi ich istotę.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe (PWN ) , 1974.

źródło okładki: Państwowe Wydawnictwo Naukowe (PWN ) , 1974.

czajnik2000 | 2013-01-10
Na półkach