Zgłosuj na książki roku 2017

83-89706-57-1
Religia, Bracia Polscy
religia
Sławosz

Bracia polscy to najbardziej niezwykły ruch religijno-społeczny, jaki zrodził się na naszej ziemi. Od początku swego istnienia budził zarówno sympatię, a nawet zachwyt, jak też i nienawiść. Pisma braci polskich rozchwytywano i rozczytywano się w nich, ale też wyklinano je i palono. Cały ów wachlarz uczuć, jakim byli darzeni, wynikał stąd, że ten jeden z najbardziej spekulatywnych ruchów religijnych w historii Polski i Litwy, ale też i w dziejach Europy, cechował się wręcz nadmiarem jednostek wybitnych i silnych indywidualności. (...) Ponieważ bracia polscy potrafili na swój sposób zainspirować Europę, a ich idee zostały wbudowane w gmach, który określamy wspólnym mia-nem „myśli europejskiej”, więc teraz, kiedy stanowimy część Zjednoczonej Europy, nastała stosowna pora przypomnienia sobie i innym, że idee owe zostały – by użyć słów pewnego polemisty francuskiego – „zrodzone wśród bagien sarmackich”. Temu zadaniu ma służyć niniejsza książka (...). Zapewne niejednego z Czytelników zaskoczą zgromadzone tu fakty, a tym bardziej wypływające z nich wnioski.

źródło opisu: http://www.marszalek.com.pl/sklep/produkt/1329/bracia_polscy.html

źródło okładki: http://www.marszalek.com.pl/sklep/produkt/1329/bracia_polscy.html

Sławosz | 2013-01-10
Przeczytana: 06 września 2011