Karkołomna gra

Cykl: Milka, Teodor, Wojtek (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
8322202156
jagarkar

"Karkołomna gra" jest pierwszą częścią cyklu powieściowego, w skład którego wchodzą ponadto książki: "Kto sieje wiatr" i "To, co najpiękniejsze". Akcja powieści rozgrywa się w Goscieradowie przed wakacjami. Jej bohaterowie uczestniczą w Wielkiej Grze, ogłoszonej przez dyrektora szkoły "Bartka". Celem tej imprezy szkolnej jest bliższe poznanie własnej miejscowości i okolic. Główną nagrodą są rowery. Młodzi bohaterowie szukają więc interesujących opowieści i pamiątek przeszłości, przypadkowo zaplątując się w przedziwne, nieoczekiwane przygody. Dzięki wręcz detektywistycznemu podejściu do sprawy chłopcy (i jedna dziewczyna) natrafiają na bezcenny zbiór książek i zostają zdobywcami głównej nagrody.

źródło opisu: Wydawnictwo Lubelskie, 1983

źródło okładki: google

Fajna książka o przyjaźni. Jest też trochę o historii powstania styczniowego. Książka raczej dla inteligentnego, wrażliwego nastolatka.

DeVi | 2015-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2015

Badyl, Bigbit i Wiercipięta to trójka najlepszych kumpli. Potrafią zrobić wszystko: wejść na stromy dach, skoczyć w ciemną dziurę, przepłynąć wpław Wisłę, biegać w majtkach po wiosce, nawet włazić potajemnie na strych oraz udawać zmory w ogródku przydomowym! Wydawałoby się: e tam normalni dwunastolatkowie sprzed piętnastu lat. Nie było komputerów to i dziwa różne wymyślali – oj tak! Ale to jakie dziwa!!!

Naszą trójce poznajemy kiedy są to w trakcie Wielkiej Gry zorganizowanej przez dyrektora ich szkoły podstawowej – Bartka. Siedzą sobie w starej wysłużonej szopie Pani Skwarkowej, która nie ma zielonego choćby pojęcia, że jakieś tam niedorostki, od dłuższego czasu, panoszą się. Odnaleźli przedwojenny wóz, który pokochali od pierwszego spotkania, dlatego też nazwali się Bractwem Dyliżansu.

Czytając ich przygody miałam wrażenie, że powróciłam do roku 97 i wraz z nimi przeżywam wszystkie dobre i złe chwile. Poczułam się jak uczennica szóstej klasy – mała, drobna i na pewno nie...

Yvonne | 2014-05-07

Już sam początek lektury wywołał uśmiech na mojej twarzy i skojarzył się z książkami Zbigniewa Nienackiego dzięki nagłówkom na początku każdego rozdziału, które są zapowiedzią tego, co w danym rozdziale będzie się działo.

"Karkołomna gra" Marii Józefackiej to kolejna książka na jedno popołudnie. Czyta się ją szybko i sympatycznie, a z każdą kolejną stronicą czytelnik jest coraz bardziej zainteresowany losem bohaterów i coraz bardziej wciągnięty w wir akcji i zaangażowany w przebieg wydarzeń.
Lubię pióro Marii Józefackiej, a szczególnie jej plastyczne opisy i ogromną umiejętność snucia pięknych opowieści, wplecionych gładko w akcję i dodających jej ogromnego uroku i tajemnicy.
Głównymi postaciami w książce, wokół których będzie obracać się cała fabuła, są trzej przyjaciele: Badyl, Bigbit i Wojtek-Wiercipięta. Mimo przyjaźni, jaka ich połączyła, chłopcy różnią się między sobą bardzo, zarówno fizycznie, jak i osobowościowo.
Badyl jest świetnym sportowcem, a jego największą pasją są...