Nieznane, niepewne, niebezpieczne? Szkic o Europie

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
978-83-06-03320-5
Michał

Jakie są duchowe i intelektualne korzenie Europy? Dlaczego tak trudnym zadaniem jest dokonanie syntezy europejskiej tradycji i wartości? Jakie są szanse na to, aby Europejczycy poczuli się wspólnotą? Czytelnicy, którzy zadają sobie te pytania, powinni sięgnąć po ważną książkę o. Macieja Zięby. Aleksander Hall O. Maciej Zięba, duchowny i intelektualista, w pasjonującym eseju opisuje trzy...

Aleksander Hall

O. Maciej Zięba, duchowny i intelektualista, w pasjonującym eseju opisuje trzy historycznie dominujące projekty europejskie: chrześcijański wieków średnich, oświeceniowy i współczesny „społeczeństwa otwartego”. Idąc śladami Alexisa de Tocqueville’a i lorda Actona, ale też Karla Poppera, o. Zięba pokazuje znaczenie wiary dla wolnego społeczeństwa w zmaganiach z tym, co „nieznane, niepewne i niebezpieczne”. Szereg myśli godnych refleksji poświęca też Autor odróżnieniu wiary wspierającej wolność i tolerancję, miłość bliźniego i dobro wspólne od religijnego fanatyzmu odnoszącego się z pogardą lub wręcz nienawiścią do „innych”.

Aleksander Smolar

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2011