Was na to zdies' priwiezli, sztob wy podochli

Seria: Z nieludzkiej ziemi
Wydawnictwo: Norbertinum
Kazachstan, zsyłka
justi

Książka przedstawia losy Rodziny Jonkajtysów, która w nocy 13 kwietnia 1940 r. została deportowana do Północnego Kazachstanu. Wywózka od pierwszej chwili była dla nich wyrokiem śmierci: „was na to zdies’ prywiezli, sztob wy podochli”. Rodzina Jonkajtysów przez sześć lat zesłania na „nieludzkiej ziemi” doświadczała cierpień fizycznych i psychicznych, brutalnego sowieckiego totalitaryzmu, dążącego do pozbawienia ich tożsamości narodowej, godności i człowieczeństwa. 30 marca 1946 r. Jonkajtysowie powrócili do Kraju.
Oprócz tekstu wspomnień, książka zawiera Aneksy, w ramach których opublikowano: artykuł przybliżający tematykę zsyłek, fragment audycji Radia „Wolna Europa” omawiającej wspomnienia, poezję patriotyczną (Artur Oppman, Feliks Konarski, Marian Jonkajtys), korespondencję z Kazachstanu, jaką Jonkajtysowie prowadzili z rodziną w Polsce, biogramy członków rodziny Jonkajtysów, zbiór rodzinnych fotografii sprzed wojny i po powrocie z zsyłki.

źródło opisu: http://www.norbertinum.pl/k-nowosci.php

źródło okładki: http://www.norbertinum.pl/k-nowosci.php

justi | 2013-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2013

Pięknie napisana książka o trudnym życiu zesłańców wywiezionych na początku II wojny z Kresów do Kazachstanu. O ich walce o godność, o żywność, o powrót do Ojczyzny. O codziennym zmaganiu się z inną "kulturą", sowiecką, bezwzględną dla słabych.
Warto mieć ją na swojej półce.

Ela | 2014-06-03

Trzeba przeczytać. Smutne, straszne, piękne, dobrze napisane.

pasjonatka | 2016-12-16
Margaret | 2014-08-14