Zgłosuj na książki roku 2017

Historia rzymska. T. 1

Tłumaczenie: Ludwik Piotrowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Przekładów z Literatury Antycznej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
6 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historia
Cavalcanti

Dzieło Appiana z Aleksandrii jest bardzo nietypowe. Przede wszystkim dlatego, że nie jest kroniką. Autor przedstawia dzieje świata geograficznie, skupiając się na losach od momentu spotkania opisywanego ludu z Rzymianami. Wcześniejsze wydarzenia zostały przedstawione pobieżnie, ale i tak to często jedyne zachowane źródło informacji. Pierwszy tom (we współczesnych wydaniach, w starożytności każda z 17 ksiąg była ,,wydawana" osobno) obejmuje księgi I-XII, obejmujące jedynie wojny z wrogami zewnętrznymi Rzymu, aż do czasów Cezara i Pompejusza. Były również księgi dotyczące wojen późniejszych (np. ,,Wojny z Partami"), ale niestety nie zachowały się. Również niestety, Appianowi za bardzo wierzyć nie można. Był wprawdzie w miarę bezstronny - fakt, fascynował go Rzym i jego potęga, ale potrafił szanować wrogów, nawet tak znienawidzonych jak Spartakus czy Mitrydates.Co z tego, skoro mnóstwo błędów popełnił z niedokładności? Najgorzej szło Appianowi z geografią. Prawie wszystkie wymieniane...

tomsn | 2017-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2017

Przeczytane wszystkie trzy tomy. Dzieje wojen rzymskich z wrogami zewnętrznymi oraz opisanie wojen domowych i polityki. Ze wstępem L. Piotrowicza. Godne polecenia!

puchatek13 | 2015-01-20
Vilk | 2015-01-18