Wspomnienia niebieskiego mundurka

Wydawnictwo: Greg
dla młodzieży, historyczna
Alicja

Inne wydania

Główny bohater - Witold Sprężycki jest uczniem szkoły w Pułtusku. Wraz ze swoimi kolegami: Dembowskim, Hefajstosem, Konopką, Zabacułem, Kuchrzewskim i innymi przeżywają szkolne wzloty i upadki. Chłopcy mają różne zainteresowania i zdolności - jeden pięknie kaligrafuje, inny wykonuje doskonałe rysunki, ostrzy pióra czy wykonuje niebezpieczne skoki do wody. Dzięki tej książce poznajemy życie młodych chłopców z drugiej połowy XIX wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo Greg, 2012

źródło okładki: http://www.greg.pl/lektury/8,392_Wspomnienia-niebi...»

Nifelinord | 2011-05-24
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2011 rok

Książka wartościowa poznawczo [barwnie odmalowane szkolne zwyczaje, gwara, program nauczania, realia ówczesnej nauki i zabawy na stancjach], ale bohaterowie, jak na dzisiejsze stardardy, zbyt nieskazitelni, żeby można ich było polubić. Uczniowie - przynajmniej ci, których uczyniono bohaterami pierwszoplanowymi, czyli, jak nietrudno się domyślić, alter ego autora i jego przyjaciół - są tutaj honorowi, brzydzą się kłamstwem, karzą donosicielstwo, zachwycają się nad poezją i wyraźnie odróżniają brawurę od prawdziwego bohaterstwa. Nie stronią od figlów [nawet główny bohater ma na koncie wybryk, który - o ile zostałby wykryty - spotkałby się ze srogą reprymendą nauczycieli] i niewiele różnią się zachowaniem od współczesnych dzieci, ale ta różnica mimo wszystko istnieje i w mojej opinii z pewnością przeszkadza małemu czytelnikowi w utożsamianiu się z nimi.
Znacznie ciekawsze są postaci nauczycieli, posiadających ludzkie wady i prezentujący pełną gamę charakterów - od zakochanego w...

Avalarte | 2017-02-09

Rzecz przeczytana w czasach szkolnych. Utkwiła mi w pamięci, co dobrze świadczy zarówno o tematyce, jak i o autorze. Moim zdaniem opisane historie są naprawdę ciekawe i warte polecenia. Choć w dobie smartfonów, tabletów i innych technicznych nowinek, niewiele osób z młodego pokolenia może tę pozycję docenić. A szkoda. Bo warto to przeczytać.

Ewa Gryczka | 2015-05-05

Wesoła, wzruszająca, piękna książka. Nie wiem czy jako dziecko odebrałabym ją ta k dobrze, ale bardzo urocza w swej figlarnej prostocie.

GabrielL Kamiński | 2010-11-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 lutego 1971

Fantastyczna opowieść o "szkolnych latach udręki", opowiedziana ze smakiem, fantazją i niezwykłym poczuciem humoru

Lolek90 | 2013-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2013

Zawsze lubiłam lektury, w których poruszany jest temat szkoły. W dzieciństwie marzyłam nawet o tym, że kiedy dorosnę zostanę nauczycielką i będę przekazywać uczniom moją wiedzę. Lata mijały, ja rosłam i coraz bardziej zdawałam sobie sprawę z tego, że moje marzenie jest coraz bardziej nierealne ze względu na pewne czynniki, o których nie chcę tutaj pisać.
Książkę Witolda Gomulnickiego „Wspomnienia niebieskiego mundurka” pierwszy raz przeczytałam w piątej klasie szkoły podstawowej. Gdyby nie to, że rok wcześniej omawialiśmy jej fragment zamieszczony w szkolnym podręczniku, pewnie uznałabym ją za nudziarstwo przedstawiające edukacje z czasów moich przodków żyjących w XIX wieku. Jednak tamte lekcje były tak interesująco poprowadzone, że rok później lektura szkolna stała się obok książki „Chłopcy z placu broni” moją ulubioną lekturą w ciągu roku szkolnego.
Książka ukazuje losy kilku chłopców, uczniów jednego z męskich gimnazjów działających w dziewiętnastowiecznym Pułtusku. Poznajemy...

Faustyna Jasek | 2014-03-09
Przeczytana: styczeń 2014

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Czyta się ją dość szybko i zawiera ciekawą akcję, ale nie powiedziałabym, że przekazuje same dobre wartości. Nie podoba mi się, że wybrano taką powieść na lekturę w szkole. Nie będę mówić co mi się konkretnie nie podobało, bo nie chcę spoilerować, ale jeśli ją już ktoś przeczytał to myślę, że wie o co mi chodzi...

Patrycja | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Właśnie skończyłam czytać. Była to dla mnie lekka i przyjemna lektura. Bardzo lubię taki klimat. Najbardziej podobał mi się sposób w jaki są naszkicowane postaci zarówno uczniów, jak i nauczycieli oraz obraz szkoły zupełnie innej niż ta, której większość z nas doświadczyła.

| 2015-05-10
Przeczytana: 10 maja 2015

Ogromną przyjemnością było dla mnie czytanie tej książki :) Ciekawa byłam jak wyglądała szkolna rzeczywistość tak dawno temu, w innych czasach, przed wojną. Same miłe wrażenia, szczerze zachęcam do lektury ;)

majkey | 2014-10-22
Na półkach: Przeczytane, Wysłuchane, 2014
Przeczytana: 22 października 2014

Bardzo sympatyczna książka. Trochę jak Tomek Sawyer albo Mikołajek. Polecam miłośnikom tych książek.