historyczna
basiagie

Niewiele osób wie, że przed drugą wojną światową kwitł w Polsce gatunek literacki, który dziś nazywamy historiami alternatywnymi. Rodzimi literaci stawiali pytanie, co by było gdyby? i odnosili je do problemów, którymi żyli; którymi żyła cała wolna Polska. ogromnej większości była to literatura klasy B. Ułomna formalnie, z nie najlepiej prowadzoną intrygą, czasami po prostu nudna. Niemniej...

Niemniej odpowiadała ona na żywotne zapotrzebowanie społeczne stanowiąc wcale znaczny segment ówczesnego rynku wydawniczego. Na pewno przedwojenne historie alternatywne można nazwać fenomenem, czymś w rodzaju literatury pulpowej made in Poland. Duet kulturoznawców - Agnieszka Haska i Jerzy Stachowiak - postanowili przygotować antologię przedwojennych polskich historii alternatywnych pt. "Świat w płomieniach". Podzielili oni wybrane teksty z tego zakresu na bloki tematyczne, np. "Zagrożenie ze wschodu", "Walka o niepodległośc", "Polskie aspiracje kolonialne" i opatrzyli je erudycyjnymi wstępami. Każdy ze wstępów traktuje nie tylko o popularności danego zagadnienia wśród ówczesnych literatów, daje też pogląd na kontekst kulturowy, pragnienia i lęki Polaków żyjących w okresie międzywojnia. Książka zaopatrzona jest też w biogramy autorów opowiadań bądź fragmentów powieści, bowiem życiorysy wielu z nich wiążą się niejako z gatunkiem literackim, który uprawiali. Autorzy antologii tam, gdzie tylko można, zachowali oryginalną pisownię i składnię tekstów źródłowych wychodząc z założenia, że będzie to ciekawe poznawczo z punktu widzenia wiedzy o literaturze.

źródło opisu: http://www.nck.pl

źródło okładki: http://www.nck.pl

Oficjalna recenzja
Punnuf książek: 106

Do boju, Polsko!

Dziewięćdziesiąt dziewięć procentów prawdopodobieństwa wskazuje na to, iż walka o losy rasy białej rozegra się na równinach polskich. Potrzebny jest zatem bohater: Stary pułkownik z upodobaniem patrzał na młodzieńczą, wysmukłą postać kawalerzysty polskiego, na jego swobodne, niewymuszone ruchy, na jasne czoło, znamionujące inteligencję i oczy patrzące na świat poważnie i uczciwie. Zapuszczamy motory i lecimy na wroga: W tej chwili jednak, zamknięty w kajucie helikoptera inżynier nie myślał już o tem, cały pochłonięty zadaniem, które miał do spełnienia. Lampa elektryczna, oświetlająca tarcze liczników, rzucała też światła łagodne na twarz jego poważną i skupioną, oraz na młode, rumiane oblicza dwu oficerów angielskich, którym przypadł w udziale zaszczyt towarzyszenia wielkiemu wynalazcy i zarządzania artylerją „Polonii”.

Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz przekopali się przez polską literaturę fantastyczną pisaną przed rokiem 1939, wybierając dwadzieścia fragmentów z zapomnianych dzisiaj powieści – opatrzyli je zdjęciami (czasem dość przypadkowymi) ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, podzielili na kategorie i napisali bardzo ciekawe wstępy do poszczególnych rozdziałów. Uwaga redaktorów skupiła się na wynalezieniu tekstów dotyczących przede wszystkim historii alternatywnych, ale nie zapomnieli też o majaczących w głowach pisarzy wizji Polski przyszłości. Mamy więc do czynienia z Rzeczpospolitą potężną, światłą, przeważnie dźwigającą brzemię dobrodusznego mściciela narodów – rolę narzuconą jej przez historię – który siecze i młóci napierających ze wszystkich stron wrogów: czerwonych, czarnych, a nawet żółtych, brakuje jedynie najazdu Marsjan. Autorzy o mniej rozbuchanych ambicjach zadowalają się konfliktami z najbliższymi sąsiadami, Niemcami i Rosją, ci dalekowzroczni ściągają nam na głowy Chińczyków; nie zabraknie także opisów wojny totalnej i końca świata. Ukoronowaniem nieograniczonych zapędów ludzkiej wyobraźni jest rozdział o polskich planach kolonialnych.

Styl tych powieści ujawnia charakterystyczną dla epoki manierę: od przetaczających się nad miastami młodopolskich grzmotów do całkiem niezłego, przesiąkniętego duchem Wellsa, tekstu Słonimskiego, zdecydowanie najlepszego w zbiorze, za którym blisko drepcze Prus – dobry, ale nieco pozbawiony polotu. Ograniczone właściwie do Warszawy próby spojrzenia w przyszłość wywołują zakłopotany uśmiech, o ile nie trafiają w samo sedno. Andrzej Ziemięcki w „Schronie na Placu Zamkowym” z 1947 roku bezbłędnie przewiduje, że głównym środkiem transportu w stolicy u schyłku XX wieku będzie, zbudowane w oparciu o plany z lat 30., wielopiętrowo rozgałęzione i nowoczesne metro. Geniusz zmarłego przed wielu laty twórcy obnażył prawdę teraźniejszości! Choćby dla takich snów o potędze warto zanurzyć się we wszechświaty równoległe i połechtać zaniedbane kompleksy narodowe.

Rafał Łukasik

ilcattivo13 | 2016-10-09
Przeczytana: 17 lutego 2013

(recenzja pierwotnie ukazała się na Szortal.com)

Alternatywnie alternatywna alternatywa antologii?

Hubert Przybylski

Dużo wody musiało upłynąć, zanim pojawił się ktoś, kto zechciał pociągnąć zaczętą przez Juliana Tuwima i kontynuowaną potem przez Stefana Otcetena trudną i żmudną robotę odkrywania przed czytelnikami na nowo starych rodzimych utworów fantastycznych. Te osoby, to Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz, którzy tę starą, polską fantastykę wspominali na łamach "Nowej Fantastyki". A niedawno, w wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury serii Zwrotnice Czasu, ukazała się ich wspólna książka, w której owe wspominki są kontynuowane - "Śniąc o potędze".

Książka podzielona jest na siedem części podporządkowanych konkretnemu trendowi, tematyce, wokół której krążyła fabuła, czy też myśl przewodnia wspominanych tekstów. I tak, mamy część poświęconą problemowi walki o niepodległość, mamy zagrożenia ze strony ludów azjatyckich, są części o naszych zapędach mocarstwowych czy...

viv | 2013-05-21
Przeczytana: 02 maja 2013