Dziejba leśna

Seria: Wolne Lektury
Wydawnictwo: Fundacja Nowoczesna Polska
poezja
Anarriel

Tomik poetycki B. Leśmiana. Do ściągnięcia na: www.wolnelektury.pl "Dziejba leśna" to ostatni tom poezji Bolesława Leśmiana. Pośmiertnie zebrany i wydany przez Alfreda Toma z rozproszonych źródeł oraz rękopisów w 1938 roku. Zawiera zarówno ostatnie dzieła autora, jak i te starsze, wcześniej niepublikowane. Bolesław Leśmian tworzył nowatorskie i oryginalne wiersze z charakterystycznymi dla...

Tomik poetycki B. Leśmiana. Do ściągnięcia na: www.wolnelektury.pl

Bolesław Leśmian tworzył nowatorskie i oryginalne wiersze z charakterystycznymi dla siebie neologizmami - leśmianizmami. Czerpał z twórczości baroku, romantyzmu i Młodej Polski. Unowocześnił balladę, stosował ironię i wskrzesił świat fantastyczny. Choć niedoceniany za życia, obecnie jest jednym z najbardziej cenionych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Mimo, że historia wywarła wpływ na jego życie, nie porusza jej w swojej twórczości, całkowicie poświęcając się tematyce ludzkiej egzystencji, boga, erotyzmu i miłości.

źródło opisu: https://wolnelektury.pl/media/book/xml/dziejba-lesna.xml

źródło okładki: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/dziejba-lesna/

olaf2009 | 2017-10-23
Przeczytana: 23 października 2017

Wiersze o miłości, tęsknocie, śmierci, wieczności, trudnych relacjach z Bogiem. Treść bardzo smutna i przygnębiająca. Pod względem formy mistrzostwo środków stylistycznych. Cechą charakterystyczną poezji B. Leśmiana są specyficzne neologizmy.

onika | 2017-08-29
Przeczytana: sierpień 2017

Wiersze Bolesława Leśmiana po prostu mnie hipnotyzują. Czytając je odpływam na dalekie mgliste łąki, cieniste, gdzie tak łatwo i tak trudno się wcielić z nieistnienia, napełnić pustką miejsce oczekujące na duszę.

„Dziejba leśna” to ostatni, opublikowany pośmiertnie tom poety. Wiersze w nim zawarte przepojone są smutkiem, melancholią. Jednak nie ma strachu przed śmiertelną nieskończonością, jest jakiś głęboki spokój, ciekawość oczekiwania, pogodne zaciekawianie, choć i tęsknota porzucenia porywów serca i ciała. Przyznam, że zaskoczył mnie tytułowy utwór. „Dziejba leśna” to poemat dramatyczny zainspirowany postacią św. Makarego. Głęboka wiara Świętego wystawiona na próbę przez upadłe anioły pokazuje dwie nieutulone ludzkie tęsknoty – pragnienia duszy i grawitację ciała.

Fascynuje mnie postać bezimiennej Dziewczyny, która tak często pojawia się w wierszach Leśmiana. I nie umiem dokładnie określić, kim ona jest, co wyraża. Nigdy niespełnioną tęsknotę za ideałem? Tę miłość, co się z...

anika | 2015-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2015

Poezja nieszczególnie do mnie przemawia, jednak Leśmian jest jednym z moich ukochanych poetów i jego utwory zachwycają mnie niezmiennie od wielu lat, tak więc i ten tomik bardzo mi się podobał i jestem wobec niego bezkrytyczna.
Polecam