Język fotografii. Rozważania o tworzeniu mocniejszych zdjęć.

Tłumaczenie: Wojciech Tkaczyński
Wydawnictwo: Galaktyka
Photographically Speaking. A Deeper Look at Creating Strongers Imagines.
fotografia, techniki, poradniki
poradniki
Kwocia

Wiele się ukazuje książek poświęconych nauce fotografowania, ale rzadko są to podręczniki omawiające kwestie kompozycji zdjęć. Temat ten trudno bowiem skodyfikować i przedstawić pod postacią łatwego do opanowania programu. Wśród książek o kompozycji zdjęć pozycja Język fotografii jest wyjątkowa. DuChemin przedstawia tu – rozwijaną przez siebie od pewnego czasu – koncepcję „języka wizualnego”....

Wśród książek o kompozycji zdjęć pozycja Język fotografii jest wyjątkowa. DuChemin przedstawia tu – rozwijaną przez siebie od pewnego czasu – koncepcję „języka wizualnego”. Pokazuje czytelnikom, jak składać (niczym zdania) zdjęcia, aby mówiły dokładnie to, co zamierza powiedzieć ich autor. Nie zajmuje się sztywnymi regułami i gotowymi schematami. Tłumaczy, jak wykorzystywać własne umiejętności, żeby świadomie tworzyć zdjęcia zgodne z zamierzeniami ich autora.

Ważną częścią książki jest dokładne omówienie dwudziestu zdjęć zrobionych przez duChemina. Dowiadujemy się, co skłoniło go do wykonania tych właśnie kadrów. Dlaczego korzystał z konkretnych obiektywów. Co skłoniło go do ustawienia parametrów ekspozycji na takim, a nie innym poziomie.

Czytelnik ma szanse przekonać się na własne oczy, czy teoria języka wizualnego sprawdza się w praktyce. Tak szczere przedstawienie własnych metod pracy jest niezbyt częste wśród zawodowców. I z tego powodu Język fotografii powinien przeczytać każdy fotograf, który opanował już podstawy naszego medium i szuka dróg dalszego rozwoju.

źródło opisu: Wydawnictwo Galaktyka, 2012

źródło okładki: http://www.galaktyka.com.pl/product,,529.html

hunter | 2013-05-12
Przeczytana: 11 maja 2013

Myśl przewodnia książki jest bardzo nowatorska i przyznać trzeba bardzo słuszna. Otóż autor mówi nam, że do fotografii podchodzić należy jak do pisania. Trzeba starannie i uważnie dobierać słowa by osiągnąć możliwie najlepszy efekt końcowy. A najważniejszą sprawą jest by przed wykonaniem zdjęcia dobrze zastanowić się co się chce osiągnąć, a nie postępować w typowy sposób - "popstrykam sobie a potem zobaczy się co z tego wyjdzie".
Prócz powyższego autor (delikatnie) porusza kwestie kompozycji - czyli trójpodział, złoty podział, złotą spiralę. Druga połowę książki stanowi analiza własna 20 zdjęć autora.
Niestety całość pisana dość ciężko, bez polotu, więc i czytanie wygląda podobnie.

| 2013-02-27
Na półkach: Przeczytane, Fotografia

Im więcej czytam o fotografii, tym większe mam wrażenie, że ciągle czytam to samo. I tak też było w przypadku tej książki. Ot, po prostu inna okładka, inny tytuł, a treść analogiczna do pokrewnych pozycji z tej dziedziny.
Widzę, że czas odpocząć od fotograficznej literatury i w zamian za to ruszyć z aparatem w plener ...