Ekonomia miłości. Szczęście w związku a zmywanie naczyń

Okładka książki Ekonomia miłości. Szczęście w związku a zmywanie naczyń Jenny Anderson, Paula Szuchman
Okładka książki Ekonomia miłości. Szczęście w związku a zmywanie naczyń
2013-01-30
2011-02-08
Agnieszka Sobolewska
miłość

Czasem mnie nużyła , za długie opisy sytuacyjne. Ogólnie polecam !

Czasem mnie nużyła , za długie opisy sytuacyjne. Ogólnie polecam !

To bardzo praktyczna książka z wieloma przykładami, napisana przez dwie ekonomistki, żony i pasjonatki psychologii opisujące najciekawsze zasady ekonomii, które sprawdzają się w miłości: jak dzielić obowiązki domowe, jak zwiększyć popyt na seks, kiedy grozi nam śpiączka informacyjna a kiedy jazda na gapę. Ciekawe przykłady małżeństw, badania i gry ekonomiczne, które od razu można wypróbować w domu! Rewelacyjna!

Co najmniej kilka razy ktoś wspominał o tej książce - w różnych postach na blogu głównie. Gdzieś sobie więc zapisałem. I żałuję, że sięgnąłem do niej dopiero teraz.
Jeśli ktoś ma jakiekolwiek zamiłowanie do ekonomii, a do tego jest umysłem raczej ścisłym - to sądzę, że książka mu się spodoba. Chcąc, nie chcąc, ja zwykle myślę jakimiś kategoriami ekonomicznymi - czy to jak będzie zajechać gdzieś najtaniej, czy to zaczekajmy aż zmywarka będzie pełna - przecież mamy jeszcze talerze.

Sposób komunikacji, czy może raczej argumentacji, jakiego można się nauczyć z tej książki i odnieść do związku, spowodowałby, że drugiej osobie byłoby zdecydowanie łatwiej mnie do czegoś przekonać. Sam też wiele razy się podśmiechiwałem, kiedy opisywane sytuacje mógłbym przenieść prawie 1:1 do swoich doświadczeń.

Nie jestem fanem poradników - ale ten był dobry. Może dlatego, że nie był napisany jak poradnik.

Ja szczerze polecam!

Tą pozycję wręcz pochłonęłam. Włóczykijowi idzie nieco gorzej. Zatrzymał się na rozdziale z seksem i liczy chyba, że tyle wystarczy. Niechby mój facet był najukochańszy na świecie i motylki wylatywały mi nosem, to niestety naczynia się same nie umyją. Natomiast fakt, że boli mnie głowa, czy jestem przed okresem, nijak ma się do naszego - stwierdzonego - syndromu męczennicy i sprzątania mieszkania, do upadłego. Ochota na seks jako krzywa podaży i popytu? Przejrzystość rynku, a problemy z komunikacją? Teoria przewagi komparatywnej jako środek na podział obowiązków? Nie żebym ukończyła rachunkowość i finanse, co to, to nie. Książka nie jest naukowo opętana, ani nie jest po aramejsku, więc na luzie możecie się za nią brać.

Przeczytałam poradnik... i podobało mi się! ;)

Jestem mile zaskoczona - autorki mają bardzo ludzkie podejście do czytelnika, stawiają się z nim (z nami) w jednym szeregu. Nie wymądrzając się za bardzo formułują zdania lekko i swobodnie, jak podczas rozmowy z bliskim znajomym.

Książka ciekawa, napisana w bardzo przyjemy sposób, jak sam tytuł sugeruje uczy podstawowych praw ekonomii i ich wykorzystania w odniesieniu do związku. Większość poruszanych tematów wydaje się prostych i oczywistych - raczej do uświadomienia sobie, że faktycznie już to wiemy, albo przypomnienia pewnych drobnych rzeczy, które sprawiają, że jesteśmy w związku po prostu szczęśliwsi albo że ten sposób postępowania jest faktycznie skuteczniejszy.

Niektóre przykłady są dalekie od Polskich realiów, ale osobiście mi to nie przeszkadzało.

Książka bardzo zabawna i w mniejszym lub większym stopniu pożyteczna.

Być może uchroni mnie przed popełnieniem jakiegoś podstawowego ekonimiczo-miłosnego błędu? ;)

Przeczytałam poradnik... i podobało mi się! ;)

Książkę otrzymaliśmy z mężem w prezencie ślubnym. Hmm...poradnik pomyślałam, przeczytałam w swoim życiu kilka poradników jednak nie są to moje ulubione tytuły. Z tą pozycją jest trochę inaczej, delikatnie w sposób zabawny, z przymrużeniem oka i z większą ilością ekonomii rozprawia o relacjach w małżeństwie. Książka jest napisana znośnie i nie bije po oczach ekonomią a podsuwa ciekawe rozwiązania na teoretyczna prozaiczne problemy. Polecam dla odprężenia, a może przyda Ci się coś co przeczytasz:)

Przeczytałam tę książkę w trakcie 7h spędzonych w pociągu, nie wiem czy to długo czy krótko, ale była na tyle wciągająca, że prawie przegapiłam stację, na której powinnam wysiąść.
Ekonomia nie jest mi obca, dylemat więźnia, teoria gier, monopson czy przewaga komparatywna nie raz spotkałam się z tymi zagadnieniami w trakcie studiów. Nie sądziłam jednak, że tak łatwo można je wykorzystać w związkach!

Gdy się czyta książkę wszystko jest oczywiste. Niejednokrotnie zdarzyło mi się kiwać głową ze zrozumieniem- jednak w praktyce jak wiadomo nie jest już tak kolorowo, najczęściej rządzą nami emocje i to niekoniecznie te dobre.
Studia przypadków opisują różnorodne codzienne lub bardziej nietypowe problemy wielu par. Pokazuję też jak udało się im je rozwiązać, lub po czasie jakie wnioski powinno się wyciągnąć z tych lekcji.

Nie jest to typowy poradnik, ale mądrze napisana książka. Myślę, że zajrzę do niej nie raz, żeby sobie przypominać o tym, że ważne decyzje lepiej podejmować na zimno i "przespać" się z problemem, który na drugi dzień może okazać się, że nie jest warty awantury, tylko spokojnej i szczerej rozmowy.

Możliwe, że większa ilość seksu nie jest w stanie rozwiązać każdego z naszych problemów, ale na pewno pomoże żyć w szczęśliwszych związkach ;-)

Dla mnie liczy się efekt. Ta książka pomogła mi poprawić moje relacje z żoną. Jestem umysłem ścisłym, trudnym w kontaktach międzyludzkich.

Autorki jasno, ekonomicznie przedstawiają, że miłość wymaga często ustępstw. Nawet jeśli kochasz drugą osobę, musisz stworzyć "nowy dom", nową relację. Stajemy się jednym organizmem zależnym od siebie nawzajem. Ta książka podpowiada jak niektóre rzeczy można sobie wspólnie ułożyć.

Autorki w bardzo przystępny sposób opisują najpopularniejsze teorie ekonomii i przekładają je na grunt związku. Niektóre przykłady faktycznie dosyć abstrakcyjne w polskich realiach aczkolwiek dobrze ilustrują przekaz. Warto ją mieć i wracać do niej! Myślę, że to dobry prezent na ślub, rocznicę lub dla swojego partnera:)

Hmmm może i jet to pożyteczna i przenikliwa książka o małżeństwie, ale niestety nie jestem nią zachwycona... Lubię poradniki, które napisane są z przymrużeniem oka... są dowcipne i zabawne... ten niestety taki nie jest...

• Psychologia
  • Poradniki

Dodaj cytat z książki Ekonomia miłości. Szczęście w związku a zmywanie naczyń